Banská Bytrica
2. októbra udalosť už prebehla
Trenčín
23. októbra udalosť už prebehla
Poprad
6. novembra udalosť už prebehla
Bratislava ⭐
3. decembra udalosť už prebehla
Žilina
22. januára udalosť už prebehla
Prešov
12. februára udalosť už prebehla
Nitra
5. marca udalosť už prebehla
Michalovce
26. marca štvrtok 17:00
Ružomberok
16. apríla štvrtok 17:00
Trnava
7. mája už čoskoro
Bardejov
28. mája už čoskoro
Košice
24. septembra už čoskoro
Trenčín
8. októbra už čoskoro
Poprad
22. októbra už čoskoro
Banská Bystrica
12. novembra už čoskoro
Bratislava ⭐
3. decembra už čoskoro
3 min. čítanie

E-commerce na Slovensku a v Česku: rast nekončí, mení sa

E-commerce v CEE je aktuálne vo fáze, ktorá je pre mnohé značky „prehodnocovacia“. Rast po pandemickom boome sa spomalil, spotrebitelia míňajú opatrnejšie a trh prestal rásť plošne. Čo nás čaká? Klesá e-commerce na Slovensku a v Česku, alebo sa len mení jeho dynamika?

Janka Szabová Janka Szabová
Head of Performance
E-commerce na Slovensku a v Česku: rast nekončí, mení sa
Zdroj: ChatGPT

Opatrnejší zákazník, selektívnejší rast

V súčasnosti vidíme zmenu správania zákazníkov: viac porovnávajú, viac zvažujú (preferujú nevyhnutné nákupy pred impulzívnymi). Rast však predsa prichádza – nie plošne, ale segmentovo.

Treba tiež priznať, že slovenský trh bol v poslednom období ovplyvnený infláciou, konsolidačnými opatreniami a celkovou ekonomickou neistotou. Český trh je oproti nemu stabilnejší a vyzretejší.

Trh a segment ovplyvňujú výkon e-shopov

Zoberme si ako príklad výkonnostnú reklamu v Google Ads.  

  • Porovnávali sme obdobie január až november 2024 vs. 2025,
  • správanie zákazníkov v rámci rovnakého segmentu, no iného trhu,
  • u klientov, ktorí majú e-shop dlhodobo.

Na Slovensku a v Česku sme pozorovali tieto rozdiely v rámci technického a detského segmentu:

1. Technický segment

Produkty, ktoré riešia konkrétny problém (technické vybavenie, sortiment do domácnosti, záhrady…), patria medzi odolné segmenty. Dopyt v nich nezmizol ani v období opatrného míňania, len sa stal citlivejší na cenu a efektivitu.

Na SK trhu v tomto type segmentov vidíme, že rast neprichádza cez zvyšovanie rozpočtov, ale cez optimalizáciu. E-shopy dokážu dosahovať lepšie výsledky aj pri nižších investíciách, ak majú správne nastavené kampane, štruktúru účtov a prácu s dopytom.

CZ trh sa v rovnakom segmente správa inak. Vyššie investície sa priamo premietajú do rastu tržieb, efektivita je stabilná. To naznačuje vyššiu vyspelosť trhu a ochotu zákazníkov investovať do funkčných riešení.

Google Ads (1.1.2025 – 30.11.2025 YoY)

Segment A Cost CPA Revenue Avg. order value 25 PNO
SK -12% -8% +5% €88.00 -16%
CZ +52% -0,4% +58% €89.00 +1%

2. Detský segment

V ňom rozhoduje emócia aj potreba. Bezpečnosť, kvalita a komfort dieťaťa majú prednosť aj v období ekonomickej neistoty.

Na oboch trhoch ide o jeden z najodolnejších e-commerce segmentov. Rast prichádza pri vyšších investíciách do reklamy a zákazníci sú ochotní akceptovať vyššiu hodnotu objednávky. Pokles CPA a nižšie PNO potvrdzujú, že ide o segment, kde rodičia nakupujú aj v období opatrného míňania.

Rozdiel je opäť v dynamike: SK trh dokáže byť veľmi efektívny pri správne nastavenej stratégii, CZ trh zasa vykazuje vyššiu ochotu investovať.

Google Ads (1.1.2025 – 30.11.2025 YoY)

Segment C Cost CPA Revenue Avg. order value 25 PNO
SK +60% -5% +93% €68.00 -17%
CZ +160% +19% +176% €98.00 -6%

Čo teda rozhoduje o úspechu PPC kampaní?

Súhra viacerých faktorov: segment, cenová politika, marža, dôvera značky a schopnosť pracovať s dátami v širšom kontexte.

Rovnaká PPC stratégia nemôže fungovať rovnako na oboch trhoch. Kto kopíruje nastavenia bez ohľadu na kontext, zbytočne prichádza o výkon aj rozpočet.

Áno, správanie zákazníkov sa zmenilo

Rast stále existuje, ale len tam, kde sa stretne správny segment, správna stratégia a správne nastavený výkon. Pre značky, ktoré to pochopia, aktuálne obdobie nemusí byť hrozbou, môže byť príležitosťou.

Schválne, myslíte si, že vaše investície do Google Ads dávajú v súčasnej podobe zmysel? Možno má segment, v ktorom podnikáte, oveľa vyšší rastový potenciál. Radi vám poskytneme bezplatnú konzultáciu, pozrieme sa na vaše dáta a navrhneme konkrétne odporúčania pre výkon aj stratégiu. Ozvete sa?

Zdieľať článok
Janka Szabová
Head of Performance

Janka je skúsená PPC špecialistka, ktorá získala hĺbkové znalosti fungovania reklamných systémov od odborníkov, rôznych technologických firiem a nástrojov zo slovenského onlinu. Táto nevšedná kombinácia znalostí z každej strany jej teraz pomáha viesť tím PPC špecialistov a prinášať klientom tie najlepšie možné výsledky.

Tento článok ti prináša

dabl.

Tvorené srdcom, schválené mysľou. „Tvorené srdcom“ hovorí o vnútornej vášni, ktorá poháňa naše inovácie. „Schválené mysľou“ podčiarkuje význam dôkladnej úvahy a kritického myslenia. Zatiaľ čo vášeň podnecuje naše nápady, je to sila našich myšlienok, ktorá ich premieňa na vynaliezavé riešenia. Sme marketingový powerhouse, ktorého stredobodom sú ľudia. Sme tu, ak nás potrebuješ.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Budúcnosť práce a príležitosti v ére Agentic AI od Jara Chrapka či ako osloviť veľké médiá na Ecommerce Bridge LIVE v Ružomberku už 16.4.2026
3 min. čítanie

Budúcnosť práce a príležitosti v ére Agentic AI od Jara Chrapka či ako osloviť veľké médiá na Ecommerce Bridge LIVE v Ružomberku už 16.4.2026

Príďte na Ecommerce Bridge LIVE 2026 do Ružomberka! 16. apríla 2026 nás pohostí Reštaurácia ITALIANA Ružomberok. Počas večera sa na konferencii predstaví 5 rečníkov. Pre účastníkov fyzickej akcie ako vrchol večera pridávame súťaž o skvelé ceny. V cene lístka je aj video záznam zo všetkých prednášok dostupný ihneď po akcii. Ak nemôžete prísť osobne, zaregistrujte […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Google Ads ukončí nahrávanie Customer Match cez API
2 min. čítanie

Google Ads ukončí nahrávanie Customer Match cez API

Google mení spôsob, akým firmy nahrávajú zákaznícke dáta na reklamné účely. Od 1. apríla 2026 prestanú fungovať nahrávania Customer Match cez Google Ads API, čo znamená, že vývojári budú musieť prejsť na Data Manager API. Táto zmena sa týka najmä projektov, ktoré za posledných 180 dní nenahrali údaje Customer Match.

Katarína Šimčíkova Katarína Šimčíkova
E-commerce Content Writer & EU Market Partnerships, Ecommerce Bridge Europe
V Česku rastie TikTok a Threads, Facebook slabne. Sociálne siete sú čoraz viac o inšpirácii
5 min. čítanie

V Česku rastie TikTok a Threads, Facebook slabne. Sociálne siete sú čoraz viac o inšpirácii

Sociálne siete v Česku sa nemenia len na úrovni platforiem, ale aj v tom, prečo na ne ľudia chodia. Nový report AMI Digital Index 2025 ukazuje, že priemerný čas strávený na sieťach sa síce po covide stabilizoval, no zároveň rastie význam inšpirácie, videa a generačne odlišného správania. To je ďalšia pripomienka toho, že sociálne siete […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge