Roboty, technológie a umelá inteligencia sa čoraz častejšie objavujú v našom každodennom živote. Cieľom dubajského startupu Junkbot je preto inšpirovať deti a vzbudiť v nich záujem o robotiku. Inovatívny nápad navyše dáva druhú šancu odpadovým materiálom, a tak má zmysel aj pre prírodu.
Firma vedie deti k robotike
Kamaráti Ehteshamuddin P A a Abdus Samad v detstve radi rozoberali elektronické hračky a vytvárali z nich nové veci. V tom čase však nemal ich vášeň kto a ako rozvíjať. To dvojicu v dospelosti podnietilo vytvoriť súpravy z rôzneho odpadu, z ktorého budú môcť deti vytvoriť svojich vlastných robotov. V roku 2015 tak založili startup Junkbot.
Sada, ktorá umožňuje vytvárať roboty takmer zo všetkého, je vhodná pre malých aj veľkých domácich majstrov. Predmety, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti, napríklad plastové fľaše, staré CD, drevené lyžičky či poháre, je možné pretvoriť na jedinečné, nápadité roboty, ktorým je možné naprogramovať rôzne funkcie. Deti sa pri tejto aktivite zároveň učia základným konceptom vzdelávacieho prístupu STEAM, ktorý spája poznatky z prírodných vied, technológií, umenia a matematiky.
Čo všetko sada Junkbot obsahuje?
Junkbot je škatuľa s počítačovými čipmi a elektronikou, ktorú je možné použiť na výrobu čohokoľvek, čo dieťaťu napadne. Každá sada obsahuje predprogramovaný „mozog“, senzory, ovládače, recyklované kartónové časti, napájací kábel a návod. Ostatné časti robota už vznikajú z odpadu, ktorý deti nájdu doma. Sady Junkbot stoja od 80 do 400 eur, v závislosti od verzie a obťažnosti.
Deti môžu pomocou súprav Junkbot zostaviť a naprogramovať robotov tak, aby zvládli ľubovoľné činnosti. Niektorým deťom sa napríklad z odpadu podarilo vytvoriť funkčné vysávače, ktoré by skutočne dokázali vyčistiť podlahy, ako aj iné povrchy.
Firma expanduje do viacerých krajín, záujem prejavili aj ministerstvá a vlády
V roku 2021 Junkbot ponúkal svoje výrobky školám, maloobchodom, online obchodom a dokonca aj vládam. Expanduje na trhy v krajinách ako Saudská Arábia, Katar, Kuvajt či Omán. Medzi ich klientov patria taktiež dubajské úrady či ministerstvá, firmy zamerané na vývoj softvérových alebo hardvérových riešení.