2 min. čítanie

Dotyky, ktoré vo virtuálnej realite budeme cítiť. SoftServe pracuje na prelomovom riešení

SoftServe pracuje na neurokognitívnych modeloch vnímania dotyku vo virtuálnom prostredí. Tie umožnia interakciu s inými ľuďmi a predmetmi v online sfére. Je len otázkou času, kedy bude možné dotýkať sa objektov cez internet.

Dotyky, ktoré vo virtuálnej realite budeme cítiť. SoftServe pracuje na prelomovom riešení

Neurotransmitery umožnia používateľom vytvárať a udržiavať spojenia na diaľku – napríklad pri interakcii s produktom. Riešenie spoločnosti TouchlessAI sa vyvíja s využitím najnovších technológií – umelej inteligencie, strojového učenia a algoritmov digitálneho spracovania signálov.

Sociálna interakcia vo virtuálnom svete 

Projekt TouchlessAI sa realizuje v rámci programu EÚ Horizont 2020. Úlohou spoločnosti SoftServe je vytvoriť softvér, vďaka ktorému bude môcť používateľ vo virtuálnom svete cítiť dotyk inej osoby, napríklad pri podávaní ruky. Umožní to špeciálna pracovná plocha, ktorú skonštruovala spoločnosť Ultraleap, ktorá sa tiež podieľa na projekte. Prototyp zariadenia sa nachádza v testovacej fáze.

zdroj: Softserve.com

Vývoj haptickej technológie

V rámci projektu bezdotykovej umelej inteligencie SoftServe spolu so zúčastnenými organizáciami pracuje aj na využití haptickej technológie na neinvazívny prenos biosignálov. To znamená, že počas virtuálnej konverzácie zariadenie sníma pulz volajúceho a prenáša ho druhej osobe, čím sa dotyk stáva reálnejším. 

Predstavený bol aj ďalší projekt – audiokniha využívajúca haptiku a rovnomennú technológiu vyvinutú v rámci nej, aby poslucháč mohol cítiť detaily opísané v príbehu. Riešenie sa dá použiť aj v múzeách, maloobchode a zdravotníctve, kde kombinuje haptickú technológiu s vizualizáciou a zvukom. Používateľ tak môže byť na danom mieste všetkými zmyslami – môže ho vidieť a plne precítiť pocity s ním spojené, pričom sa dotýka napríklad exponátov alebo výrobkov. 

Ako zdôraznil Maciej Szymkowski, inžinier výskumu spoločnosti SoftServe, vyvinutá technológia môže v budúcnosti nájsť uplatnenie nielen v prípade nadväzovania medziľudských vzťahov, ale aj v mnohých odvetviach, ako je napríklad maloobchod, kde spoločnosti často pôsobia viackanálovo – offline, v kamenných predajniach, aj online. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+