2 min. čítanie

Dobrá správa pre online predajcov v EÚ? Brusel zruší limit 150 eur na dovozné clo

Európska komisia v minulosti zrušila oslobodenie od DPH pre tovar zo zahraničia, najmä z Číny.  Teraz chce zrušiť limit pre dovozné clo. Inými slovami, každý obchodník predávajúci tovar do EÚ si priplatí…alebo si priplatí zákazník. Komisia sa domnieva, že tieto opatrenia ešte viac posilnia postavenie obchodníkov v rámci EÚ.

Dobrá správa pre online predajcov v EÚ? Brusel zruší limit 150 eur na dovozné clo

Nové pravidlá pre “lacný” tovar

Európska komisia plánuje reformu colného systému. Navrhované zmeny unikli do denníka Süddeutsche Zeitung. Podľa nich by každý, kto dováža tovar z krajín mimo EÚ – napríklad pri nákupe od online predajcu v USA alebo Číne – musel platiť dovozné clo. Objednávky do 150 EUR však boli doteraz od tohto cla oslobodené. V praxi sa mnohé objednávky z medzinárodných internetových obchodov dostávajú do EÚ bez dovozného cla a Brusel chce týmto návrhom túto situáciu zmeniť.

Týždenný podcast UPdate

Zrušenie oslobodenia od DPH

Nie je to prvýkrát, čo Brusel stanovil nové pravidlá proti dumpingu lacného tovaru z krajín mimo EÚ. Pred dvoma rokmi bolo napríklad zrušené oslobodenie od DPH pre tovar do 22 eur. Toto opatrenie mimoriadne tvrdo zasiahlo čínske internetové obchody, ktoré väčšinou posielajú tovar poštou. Podľa maloobchodného sektora spoločností AliExpress a Alibaba Group sa ich predaj prudko znížil práve v dôsledku tohto opatrenia.

Nový colný orgán EÚ

Podľa plánov Európskej komisie by reforma colného systému priniesla Európskej únii ročný príjem vo výške 750 miliónov eur. Komisia tiež navrhla vytvorenie nového colného orgánu EÚ, ktorý by sa mal zriadiť do piatich rokov a ktorý by vytvoril a spravoval novú databázu s cieľom zlepšiť tok informácií medzi členskými štátmi a zjednodušiť colné postupy.

Zrušenie oslobodenia od dovozného cla bude mať nepriaznivý vplyv na všetkých online obchodníkov mimo EÚ, keďže predaj tovaru v hodnote nižšej ako 150 EUR nebol doteraz ovplyvnený. Plánuje sa, že získané príjmy sa použijú na dotovanie najmä online obchodníkov v rámci EÚ.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+