Nekalá hospodárska súťaž zo strany poskytovateľov mimo EÚ
Záujmové skupiny sú znepokojené rastúcou prítomnosťou e-commerce poskytovateľov z krajín mimo Európskej únie, ktorí zrejme obchádzajú predpisy EÚ. Tieto pravidlá sa týkajú kritických oblastí, ako je ochrana spotrebiteľa, bezpečnosť výrobkov, falšovanie, ochrana údajov, ochrana súkromia, environmentálne normy a zdaňovanie.
Organizácia Ecommerce Europe tvrdí, že tieto postupy, ktoré nie sú v súlade s predpismi, poskytujú zahraničným subjektom nespravodlivú výhodu oproti spoločnostiam so sídlom v EÚ.
V liste sa zdôrazňuje potreba lepšieho presadzovania existujúcich predpisov s cieľom zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž.
Drahé dodržiavanie predpisov
Spoločnosti so sídlom v EÚ čelia prísnym predpisom a vysokým nákladom na ich dodržiavanie. Pritom pravidlá sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť, čo miestnym hráčom sťažuje možnosť konkurovať novým účastníkom z krajín mimo EÚ. Tí prichádzajú na európsky trh bez toho, aby dodržiavali rovnaké normy.
Dôraz na jednotný trh
Luca Cassetti, generálny tajomník Ecommerce Europe, konštatuje, že prílev subjektov z krajín mimo EÚ poukázal na systémové chyby, ktoré je nutné riešiť.
„V uplynulých rokoch a dokonca aj v poslednom čase vstúpili do Únie noví hráči v oblasti e-commerce z krajín mimo EÚ, ktorí vyvíjajú veľký tlak na jednotný trh a na spoločnosti, ktoré sú už v EÚ etablované. Vždy sme boli a aj naďalej budeme jednoznačne za otvorený a konkurenčný trh, keďže e-commerce je globálnym fenoménom. Rozhodovacie orgány a príslušné orgány však musia zabezpečiť, aby táto súťaž bola spravodlivá.”
V liste sa tiež vyjadrujú obavy o bezpečnosť výrobkov, ktoré sa dostávajú k spotrebiteľom v EÚ zo zahraničných zdrojov. Údajne nespĺňajú požiadavky a Ecommerce Europe varuje pred potenciálne nebezpečnými výrobkami, ktoré sa na trh môžu dostať.
Dočkáme sa prísnejšieho presadzovania práv?
Organizácia Ecommerce Europe a národní spolupodpisovatelia vyzývajú na prísnejší dohľad nad zahraničnými subjektmi e-commerce a naliehajú na orgány, aby na podniky mimo EÚ uplatňovali rovnakú úroveň kontroly a sankcií ako na podniky v Únii. Tvrdia, že problém nespočíva v samotných predpisoch, ale v ich slabom presadzovaní voči subjektom so sídlom mimo EÚ.