3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré riešenia im najviac vyhovujú? To všetko ukázal výskum spoločnosti GLAMI, Fashion (Re)search.

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
Zdroj: GLAMI

Umelá inteligencia vyvoláva zmiešané pocity

Hoci nástroje a filtre umelej inteligencie vyvinuté s ohľadom na preferencie používateľov získavajú v e-commerce s módou na popularite, nie všetci Česi o nich vedia. Podľa prieskumu si len 28 % respondentov všimlo, že e-shopy s módou využívajú AI na zlepšenie zákazníckej skúsenosti, 53 % si to nevšimlo a 19 % si nie je istých.

Názory na zavádzanie nových technológií sa líšia, čo sa odráža v emóciách, ktoré AI vyvoláva: 27 % respondentov je nadšených alebo zvedavých, 46 % neprejavuje záujem, 13 % pociťuje obavy, 8 % strach, 4 % hnev a 2 % nevedeli presne definovať svoje emócie.

Ako vidia Česi výhody umelej inteligencie

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Aj keď existuje určitá skepsa voči konceptu umelej inteligencie, česká verejnosť je v kontexte módneho priemyslu pomerne otvorená experimentom. Celých 28 % respondentov prieskumu vyzdvihuje produkty, ktoré sú odporúčané na základe osobných preferencií, čo naznačuje rastúce uznanie personalizácie.

14 % respondentov sa spolieha na virtuálnych asistentov pri objavovaní oblečenia na mieru, zatiaľ čo 12 % podporuje využívanie umelej inteligencie na vytváranie vizuálneho obsahu vrátane módnych fotografií a virtuálnych modelov. 11 % respondentov vidí prínos v online nástrojoch rozšírenej reality, ako sú virtuálne skúšobné miestnosti, ktoré umožňujú zákazníkom nahrať vlastné fotografie a vizualizovať si, ako by na nich konkrétne produkty vyzerali.

Ďalších 7 % uznáva význam chatbotov v oblasti zákazníckej podpory a 5 % podporuje myšlienku, že umelá inteligencia by mala značkám pomáhať pri tvorbe dizajnu. Päť percent by akceptovalo integráciu AI do všetkých uvedených oblastí, ale 40 % by uprednostnilo, aby AI nebola prítomná v žiadnej z nich. Napriek tomu 45 % účastníkov prieskumu využíva online vizuálne vyhľadávanie, aby našli módne kúsky, ktoré videli v kamenných obchodoch, za lepšiu cenu.

Obľúbené nástroje na skúmanie módy

Česi čoraz častejšie používajú umelú inteligenciu nielen na porovnávanie cien a hľadanie najlepších ponúk, ale aj na objavovanie nových módnych trendov a nových spôsobov nakupovania. Nakupovanie módy prostredníctvom sociálnych sietí už vyskúšalo 40 % respondentov, 23 % má skúsenosti s vizuálnym vyhľadávaním. Hlasové vyhľadávanie (5 %) a personalizované odporúčania virtuálnych asistentov (4 %), hoci sú menej rozšírené, majú stále miesto v repertoári moderných nákupných nástrojov. Zaujímavé je, že 39 % respondentov nevyužilo žiadnu z týchto moderných metód, čo naznačuje určitý konzervativizmus Čechov v porovnaní s inými európskymi krajinami, ako je Grécko alebo Taliansko, kde je tento podiel výrazne nižší (16 %).

Tlačová správa

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+