2 min. čítanie

Čo je to Lorem Ipsum?

Vysvetľovať marketérom tento pojem je asi ako hovoriť šoférom k čomu slúži volant 🙂 (to okrúhle zariadenie pred sedadlom vodiča, ktoré sa krúti doľava a doprava). Stále však existuje dostatok ľudí, ktorí chcú vedieť odkiaľ sa tento pseudo jazyk vzal a aký je jeho účel. Nech sa páči.

Čo je to Lorem Ipsum?

Základná definícia Lorem Ipsum

Lorem Ipsum, niekedy označované ako “lipsum”, je zástupný text používaný v dizajne pri vytváraní obsahu. Pomáha dizajnérom naplánovať, kde sa bude obsah nachádzať, bez toho, aby museli čakať na napísanie a schválenie obsahu.

Pôvodne pochádza z latinského textu, ale pre dnešného čitateľa je vnímaný ako blábol. To je tá šikovná časť, pretože pomáha ukázať, ako bude text na stránke vyzerať – bez toho, aby odvádzal pozornosť od hlavného zamerania, celkového dizajnu. Nezabudnite však, že ani skvelý dizajn nezachráni web pred slabým obsahom

Lorem Ipsum sa používa už po stáročia, takže väčšina ľudí pozná, keď vidí Lorem Ipsum na makete návrhu. Nejedná sa teda o aktuálny stupeň “technologickej evolúcie”.

Odkiaľ pochádza Lorem Ipsum?

Tento text pochádza až zo starovekého Ríma. Mnohé slová a frázy v dnešnom texte Lorem Ipsum sa nachádzajú v knihe o etike z roku 45 pred n. l., ktorú napísal rímsky filozof Cicero.

Výskumníci sa však domnievajú, že text sa v skutočnosti používal v súčasnej podobe až v roku 1500. Vtedy tlačiar vzal pôvodný text a zamiešal jeho poradie, aby vytvoril vzorovú knihu.

zdroj: dreamstime.com

Aj keď sme v 20. a 21. storočí vyvinuli nové technológie, Lorem Ipsum pretrvalo ako náš preferovaný výplňový text. V 60. rokoch 20. storočia sa tento text tlačil na suché hárky a používali ho architekti aj reklamní pracovníci. Potom sa v 80. rokoch 20. storočia dostal do šablón na spracovanie textu v stolových počítačoch.

V súčasnosti ho nájdete takmer v každom softvéri určenom pre spisovateľov alebo dizajnérov, od šablón Microsoft Word až po webové návrhy WordPress a Dokumenty Google. Celkom slušná cesta časom od jeho skromných začiatkov!

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo je digitálna garáž?
2 min. čítanie

Čo je digitálna garáž?

Digitálna garáž od Google je bezplatný online vzdelávací program. Umožňuje vám rozšíriť a upevniť svoje zručnosti cez kurzy z oblasti digitálneho marketingu. Možno dokonca aj získať prácu, po ktorej tak túžite a naštartovať novú kariéru  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter Týždenný […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Čo je spyware?
4 min. čítanie

Čo je spyware?

Hoci to znie ako technológia z filmov Jamesa Bonda, spyware je až príliš reálny. Spyware je akýkoľvek softvér, ktorý sa nainštaluje do vášho počítača a začne tajne sledovať vaše správanie online bez vášho vedomia alebo povolenia.  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Google Tag Manager
2 min. čítanie

Google Tag Manager

Google Tag Manager je riešenie na správu značiek tzv. tagov, ktoré funguje ako sprostredkovateľ medzi webovou stránkou a nástrojmi na sledovanie tretích strán. Stačí, ak do GTM pridáte svoje trackovacie kódy a potom nakonfigurujete pravidlá, kedy sa majú spustiť (pri načítaní stránky, kliknutí, odoslaní formulára atď.). Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+