4 min. čítanie

Čo je Homepage?

Na Slovensku sa termín homepage zvyčajne používa vo význame na označenie domovskej stránky. Je to úvodná stránka vášho webu a zároveň prvá stránka, ktorú návštevník vášho webu uvidí. V zásade neexistujú žiadne presné pravidlá na vytvorenie dobrej domovskej stránky. Mali by ste však dodržiavať niekoľko základných aspektov.

Čo je Homepage?

Úvodná stránka ako navigácia

Domovská stránka je vlastne akousi navigáciou, ktorá vedie k službám, ktoré ponúkate. Buď návštevník nájde to, čo hľadá, a pokračuje na niektorú z podstránok, alebo zistí, že vaša stránka nerieši jeho potreby, a odíde. 

V súčasnosti už mnohé vyhľadávače odkazujú priamo na podstránky, napriek tomu domovská stránka nestráca na význame, pretože reprezentuje podnik a vysvetľuje jeho význam. A to sú informácie, ktoré by ste na podstránkach hľadali zbytočne. Dalo by sa teda povedať, že domovská stránka je mozgom celého webu, môžete sa z nej dostať kamkoľvek. Ale pozor, ak nefunguje, zvyšok je chabý. 

Domovská stránka by určite mala obsahovať navigačný panel, pomocou ktorého sa potom návštevník preklikáva na ďalšie stránky webu. Účel homepage a landing page sa dozviete v tomto článku.

Ako by mala vyzerať dobrá domovská stránka

Aby bola vaša domovská stránka zmysluplná, mala by návštevníkovi odpovedať aspoň na tieto základné otázky:

Kto ste? 

Premyslite si, ako sa chcete definovať pre zákazníkov. Ste predajca alebo poskytovateľ služieb? Pracujete s ľuďmi alebo pre ľudí? Vyrábate alebo predávate? Toto všetko je pre používateľov dôležité, pretože aj veci, ktoré sú na prvý pohľad zrejmé, môžu rozhodnúť o tom, či sa z návštevníka stane platiaci zákazník.

Čím sa zaoberáte? 

Čo teda presne robíte. Čo je vašou prácou. Aký je rozsah vašich zručností. Nebojte sa použiť fotografie, videá alebo animácie, najlepšie vystihujú podstatu vašej firmy.

Čím ste výnimoční? 

Prečo by si mal zákazník vybrať práve vás? V čom ste iní a v čom sú vaše výrobky alebo služby lepšie ako výrobky alebo služby vašich konkurentov? Zamyslite sa nad svojimi silnými stránkami a ukážte ich svetu.

Kde mám kliknúť, aby som získal viac informácií? 

Domovská stránka slúži ako navigácia, preto nech je navigačný panel prehľadný a funkčný. Nie všetky informácie sa zmestia na domovskú stránku, ale ak si chce používateľ prečítať o niektorej časti podrobnejšie, nesťažujte mu to a jasne na ňu odkážte.

Čo je potrebné urobiť? 

Používajte výzvy k akcii, prostredníctvom tlačidiel a nadpisov môžete návštevníka prinútiť, aby si prečítal presne to, čo chcete. Venujte pozornosť grafike a pútavému textu. Nezahlcujte návštevníka na prvej stránke. Premyslite si, čo je pre návštevníka najprínosnejšie a čo sa oplatí vynechať.

Ako sa o domovskú stránku starať

Domovská stránka by mala byť najčastejšie aktualizovanou časťou webovej stránky. Môžete na nej zverejňovať novinky, fotografie alebo prezentovať zaujímavé články.

Ak domovskú stránku nebudete pravidelne obnovovať, návštevnosť vašej webovej stránky môže stagnovať. Ak však budete pravidelne pridávať nové zaujímavé príspevky, odkazy na pútavé novinky alebo zverejníte video o tom, ako sa vám podarila posledná práca, návštevníci vašej stránky si to zapamätajú. A spomenú si na vás, keď budú potrebovať váš produkt alebo službu.

Prostredníctvom domovskej stránky komunikujete so svojimi zákazníkmi a návštevníkmi webu. Ak máte záujem, aby bola komunikácia obojsmerná, zahrňte do kontaktu výzvu na akciu, napríklad na zriadenie zákazníckeho účtu, prihlásenie sa na odber noviniek, zadanie objednávky atď. Tieto akcie sa zvyčajne nevykonávajú priamo na domovskej stránke, ale mali by tam byť aspoň spomenuté. V opačnom prípade hrozí, že sa o nich návštevník vôbec nedozvie.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
2 min. čítanie

Čo je to Lorem Ipsum?

Vysvetľovať marketérom tento pojem je asi ako hovoriť šoférom k čomu slúži volant 🙂 (to okrúhle zariadenie pred sedadlom vodiča, ktoré sa krúti doľava a doprava). Stále však existuje dostatok ľudí, ktorí chcú vedieť odkiaľ sa tento pseudo jazyk vzal a aký je jeho účel. Nech sa páči. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
2 min. čítanie

Čo je digitálna garáž?

Digitálna garáž od Google je bezplatný online vzdelávací program. Umožňuje vám rozšíriť a upevniť svoje zručnosti cez kurzy z oblasti digitálneho marketingu. Možno dokonca aj získať prácu, po ktorej tak túžite a naštartovať novú kariéru  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter Týždenný […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
4 min. čítanie

Čo je spyware?

Hoci to znie ako technológia z filmov Jamesa Bonda, spyware je až príliš reálny. Spyware je akýkoľvek softvér, ktorý sa nainštaluje do vášho počítača a začne tajne sledovať vaše správanie online bez vášho vedomia alebo povolenia.  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+