Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Čierny piatok bol v USA úspešný. Či budú aj Vianoce, je otázne

Black Friday a Cyber Monday sú dva kľúčové dni v maloobchodnej sezóne v USA. Obe udalosti sú pre maloobchodníkov dôležité, pretože prilákajú masívne množstvo zákazníkov, podporujú výrazné zľavy a poskytujú impulz pre vianočné výdavky.

Čierny piatok bol v USA úspešný. Či budú aj Vianoce, je otázne
Zdroj: Depositphotos

V porovnaní s inými krajinami sú Black Friday a Cyber Monday v USA výnimočné svojou veľkosťou, intenzitou a šírkou zľavových ponúk. Američania tieto dni vnímajú nielen ako obdobie výrazných výpredajov, ale aj ako tradičný spôsob začiatku sviatočných nákupov. Maloobchodníci v USA často pripravujú vysoké zľavy, čo nakupujúcich výrazne láka.

Na dobré výsledky predajov vplývajú rôzne faktory. Tento rok sa nákupné správanie v USA dá zhrnúť do troch bodov. Zároveň však prinášajú otázky, či ochota spotrebiteľov utrácať peniaze pretrvá počas celej dôležitej maloobchodnej sezóny, alebo či sa medzi Black Friday a posledným predvianočným obdobím objaví výraznejší pokles.

Online nákupy rástli

Víkend Black Friday bol podľa dát spoločnosti Adobe Analytics poznačený nárastom online nákupov o takmer 8 % na 38 miliárd USD. Podľa National Retail Federation (NRF) navštívilo obchody a webové stránky maloobchodníkov rekordných 200,4 milióna zákazníkov.

Napríklad akcie spoločností Ulta Beauty a Foot Locker vzrástli po tom, čo oznámili lepšie než očakávané zisky a silný začiatok sviatočných výdavkov na tenisky, make-up a ďalšie produkty.

Týždenný podcast UPdate

“Niektoré veľké maloobchodné predajne, ktoré priťahovali zákazníkov večer na Deň vďakyvzdania, sú teraz zatvorené. Zatvorenie Walmartu, Targetu, Best Buy a ďalších maloobchodných predajní na Deň vďakyvzdania je jedno z dedičstiev pandémie,” píše Melissa Repko v CNBC.

Navyše, veľkú rolu zohráva aj jednoduchšie porovnávanie cien na internete.

Zľavy motivujú nakupujúcich

Vyššie náklady, ktoré sú výsledkom predošlého zvýšenia cien, signalizujú nátlak na spotrebiteľov, ktorí čelia inflácii. Preto výrazné zľavy počas Black Friday, najmä v elektronike, hračkách, oblečení a nábytku, motivujú vysokú účasť nakupujúcich. 

“Po viac ako roku platenia vyšších cien takmer za všetko vrátane mlieka, benzínu a bývania sa ukázalo, že pre amerických kupujúcich je jedným z najlepších motivátorov presvedčivé zníženie cien,” uvádza CNBC.

Počasie zamiešalo karty v nákupnom správaní

Chladnejšie počasie v niektorých častiach USA viedlo k nárastu tržieb. Po teplej jeseni si zákazníci nakupovali zimné oblečenie a vybavenie. Zima zároveň podporuje nákupy tým, že vytvára sviatočnú atmosféru a pomáha s usmerňovať nákupy k sezónnemu tovaru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+