2 min. čítanie

Čierny piatok bol v USA úspešný. Či budú aj Vianoce, je otázne

Black Friday a Cyber Monday sú dva kľúčové dni v maloobchodnej sezóne v USA. Obe udalosti sú pre maloobchodníkov dôležité, pretože prilákajú masívne množstvo zákazníkov, podporujú výrazné zľavy a poskytujú impulz pre vianočné výdavky.

Čierny piatok bol v USA úspešný. Či budú aj Vianoce, je otázne
Zdroj: Depositphotos

V porovnaní s inými krajinami sú Black Friday a Cyber Monday v USA výnimočné svojou veľkosťou, intenzitou a šírkou zľavových ponúk. Američania tieto dni vnímajú nielen ako obdobie výrazných výpredajov, ale aj ako tradičný spôsob začiatku sviatočných nákupov. Maloobchodníci v USA často pripravujú vysoké zľavy, čo nakupujúcich výrazne láka.

Na dobré výsledky predajov vplývajú rôzne faktory. Tento rok sa nákupné správanie v USA dá zhrnúť do troch bodov. Zároveň však prinášajú otázky, či ochota spotrebiteľov utrácať peniaze pretrvá počas celej dôležitej maloobchodnej sezóny, alebo či sa medzi Black Friday a posledným predvianočným obdobím objaví výraznejší pokles.

Online nákupy rástli

Víkend Black Friday bol podľa dát spoločnosti Adobe Analytics poznačený nárastom online nákupov o takmer 8 % na 38 miliárd USD. Podľa National Retail Federation (NRF) navštívilo obchody a webové stránky maloobchodníkov rekordných 200,4 milióna zákazníkov.

Napríklad akcie spoločností Ulta Beauty a Foot Locker vzrástli po tom, čo oznámili lepšie než očakávané zisky a silný začiatok sviatočných výdavkov na tenisky, make-up a ďalšie produkty.

Týždenný podcast UPdate

“Niektoré veľké maloobchodné predajne, ktoré priťahovali zákazníkov večer na Deň vďakyvzdania, sú teraz zatvorené. Zatvorenie Walmartu, Targetu, Best Buy a ďalších maloobchodných predajní na Deň vďakyvzdania je jedno z dedičstiev pandémie,” píše Melissa Repko v CNBC.

Navyše, veľkú rolu zohráva aj jednoduchšie porovnávanie cien na internete.

Zľavy motivujú nakupujúcich

Vyššie náklady, ktoré sú výsledkom predošlého zvýšenia cien, signalizujú nátlak na spotrebiteľov, ktorí čelia inflácii. Preto výrazné zľavy počas Black Friday, najmä v elektronike, hračkách, oblečení a nábytku, motivujú vysokú účasť nakupujúcich. 

“Po viac ako roku platenia vyšších cien takmer za všetko vrátane mlieka, benzínu a bývania sa ukázalo, že pre amerických kupujúcich je jedným z najlepších motivátorov presvedčivé zníženie cien,” uvádza CNBC.

Počasie zamiešalo karty v nákupnom správaní

Chladnejšie počasie v niektorých častiach USA viedlo k nárastu tržieb. Po teplej jeseni si zákazníci nakupovali zimné oblečenie a vybavenie. Zima zároveň podporuje nákupy tým, že vytvára sviatočnú atmosféru a pomáha s usmerňovať nákupy k sezónnemu tovaru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením
6 min. čítanie

Týždenný sumár 23/2024: Sociálne médiá začínajú suplovať vyhľadávače, unikátny produkt priťahuje viac ako cena, otestuje Reel ešte pred zverejnením

Pozrite sa na príklady ako využiť aplikáciu WhatsApp for Business na zvýšenie predajov. Shein začína ponúkať zánovné položky. Zhrnuli sme najzaujímavejšie májové udalosti a pridali k nim vlastný pohľad na vec.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief @ Ecommerce Bridge, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+