Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Chyba za 100 miliárd. Chatbot Bard vo svojom prvom teste pohorel

Malo to byť veľkolepé predstavenie novej technológie. Namiesto toho chyba chatbota Barda stála materskú spoločnosť Googlu Alphabet poriadny balík. 

Chyba za 100 miliárd. Chatbot Bard vo svojom prvom teste pohorel

Malá chyba pre Barda, obrovská strata pre Google

Materská spoločnosť Google Alphabet zaznamenala v stredu pokles svojej trhovej hodnoty o 100 miliárd dolárov. Stalo sa tak po tom, čo jej chatbot Bard v propagačnom videu odpovedal nesprávne, čo podporilo obavy, že Google zaostáva za konkurenčným Microsoftom.

Spoločnosť Google v pondelok predstavila technológiu chatbota s umelou inteligenciou s názvom Bard a tvrdí, že bude poskytovať “čerstvé a vysoko kvalitné odpovede” . Informácie pre odpovede chce čerpať z webu, otázkou ostáva spomínaná vysoká kvalita odpovedí. 

Spoločnosť na Twitteri zdieľala aj krátke GIF video, ktoré zobrazuje chatbota v akcii.

Vo videu zaznie otázka: “O akých nových objavoch z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) môžem povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu?” Bard ponúkne niekoľko odpovedí, z ktorých jedna tvrdí, že JWST bol použitý na zachytenie prvých snímok exoplanét – planét mimo slnečnej sústavy Zeme.

Skutočnosť je však taká, že prvú fotografiu exoplanéty zachytil Very Large Telescope (VLT) Európskeho južného observatória v roku 2004.

Na Bardovu nesprávnu odpoveď upozornilo na Twitteri niekoľko astronómov.

Grant Tremblay on Twitter: “Not to be a ~well, actually~ jerk, and I’m sure Bard will be impressive, but for the record: JWST did not take “the very first image of a planet outside our solar system”. the first image was instead done by Chauvin et al. (2004) with the VLT/NACO using adaptive optics. https://t.co/bSBb5TOeUW pic.twitter.com/KnrZ1SSz7h / Twitter”

Not to be a ~well, actually~ jerk, and I’m sure Bard will be impressive, but for the record: JWST did not take “the very first image of a planet outside our solar system”. the first image was instead done by Chauvin et al. (2004) with the VLT/NACO using adaptive optics.

Grant Tremblay, astrofyzik z amerického Centra pre astrofyziku, napísal: “Nechcem byť blbec a som si istý, že Bard bude pôsobivý, ale pre záznam: JWST neurobil ‘úplne prvý snímok planéty mimo našej slnečnej sústavy’.”

Bruce Macintosh, riaditeľ observatórií Kalifornskej univerzity, uviedol: “Hovorím ako človek, ktorý poukázal na exoplanétu 14 rokov pred spustením JWST, mám pocit, že by ste mali nájsť lepší príklad.”

Google začína s testovacím procesom

Spoločnosť Google uviedla, že táto chyba poukázala na potrebu testovania nových technológií.

“Zdôrazňuje to dôležitosť prísneho testovacieho procesu, ktorý tento týždeň začíname naším programom Trusted Tester,” uviedol hovorca spoločnosti Google. “Budeme kombinovať externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním, aby sme sa uistili, že odpovede spoločnosti Bard spĺňajú vysokú mieru kvality, bezpečnosti a sú podložené pravdivými informáciami.”

Mnohí odborníci sa domnievajú, že Google konal unáhlene a Bard je marketingovou reakciou na spustenie aplikácie ChatGPT od OpenAI.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+