2 min. čítanie

Český biznis s hrami naďalej rastie

Aj keď je Česká republika je v celosvetovom meradle pomerne malá krajina, pochádza z nej množstvo veľkých úspechov nie len na poli športu alebo umenia, ale aj na poli zábavy.

Český biznis s hrami naďalej rastie

Vedľa filmov a hudby sú to predovšetkým hry, ktoré často slávia úspech aj v zahraničí. Príkladom za všetky môže byť česko-slovenský hit Beat Saber, stredoveká RPG hra Kingdom Come: Deliverance, vojenská akcia Arma, ktorá sa využíva aj k armádnemu výcviku, alebo Euro Truck Simulator.

Práve to sú hry, ktoré vo veľkom prispeli v posledných rokoch k masívnemu rastu tuzemského herného priemyslu. Len vlani české herné spoločnosti zarobili 4,54 miliardy českých korún, tento rok by ich zisky mali prvýkrát presiahnuť dokonca 5 miliárd. Ešte v roku 2017 sa pritom obrat tuzemského herného priemyslu pohyboval na hranici 2,26 miliardy korún, takže dokázal vyrásť takmer na dvojnásobok.

Na spomínanom celkovom zisku má podiel 110 herných štúdií, z ktorých 11 bolo založených iba v minulom roku. Rastie tým pádom aj počet ľudí, ktorí sa do rýchlo rastúceho odvetvia zapájajú – konkrétne vlani to bolo zhruba 1750 rôznych zamestnancov, od vývojárov cez dizajnérov až po producentov, čo je o niekoľko stoviek viac ako v roku 2018.

Napriek tomu majú české herné štúdiá pocit, že sa pre nich nerobí v tomto smere dosť.

 

Zdieľať článok
Ján Janoštiak

News Editor Ecommerce Bridge

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+