2 min. čítanie

Carrefour v zelených číslach a prudký e-commerce rast

Obrat spoločnosti vzrástol o 2,3 % na 81,2 miliardy eur a prudko zvýšil čistý zisk. Elektronický obchod dosahuje dobré výsledky, pričom predaj potravín sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o 20 %.

Carrefour v zelených číslach a prudký e-commerce rast

Prudký nárast zisku a podielu na trhu v kľúčových krajinách

Francúzsky potravinársky gigant Carrefour oznámil prudký nárast čistého zisku o 67 % na 1,07 miliardy eur v roku 2021. Vďačí za  to najmä úsporám nákladov a solídnym tržbám. Skupina trvá najmä na svojom bežnom prevádzkovom zisku (ROC), ktorý je referenčným ukazovateľom v maloobchodnom sektore. Ten v minulom roku vzrástol o viac ako 4,5 % na 2,27 mld. eur. Bez započítania menových vplyvov sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil dokonca o 7,7 %.

Tento zisk vysvetľujú znížením nákladov a nárastom obratu o 2,3 % na 81,245 miliardy eur, pričom podiel na trhu v kľúčových krajinách ako je Francúzsko, Španielsko a Brazília sa zvýšil. Vo Francúzsku, kde Alexandre Bompard stanovil revitalizáciu hypermarketov za svoju prioritu, vzrástol bežný prevádzkový zisk o 20 % na 757 miliónov eur pri náraste obratu o 1,8 %. “Prevádzková marža skupiny vo Francúzsku by sa mala naďalej zlepšovať,” uviedol CFO Matthieu Malige.

Vo Francúzsku, kde Alexandre Bompard stanovil revitalizáciu hypermarketov za svoju prioritu, vzrástol bežný prevádzkový zisk o 20 %.

Alexandre Bompard, CEO Carrefour Zdroj: Carrefour.com

“Carrefour dosiahol v roku 2021 veľmi dobré výsledky, čím potvrdil úspešnú realizáciu svojho strategického plánu,” uviedol Alexandre Bompard, generálny riaditeľ skupiny. “Náš omnichannel model sa naďalej rozširuje: vďaka našim digitálnym aktivitám sa dostávame do popredia na nových trhoch. Naša predajná základňa rastie vysokým tempom. Táto obchodná dynamika sa odráža v silných finančných výsledkoch, keď napriek vysokej konkurencii vzrástli tržby, výrazne sa zlepšil náš prevádzkový zisk a peňažný tok dosiahol rekordnú úroveň.”

Dôraz na e-commerce stratégiu sa vyplatil 

Carrefour dosiahol v roku 2021 GMV (Gross merchandise volume – hrubý objem tovaru) vo výške 3,3 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 12 %. Jeho cieľom je strojnásobiť ho na 10 miliárd eur v roku 2026.

Skupina v roku 2021 pokračovala v e-commerce ofenzíve. Otvorila 8 nových zásobovacích centier, spustila služby rýchleho nákupu “Carrefour Sprint” v spolupráci so spoločnosťami Uber Eats a Cajoo a získala menšinový podiel v spoločnosti Cajoo. V decembri bolo oznámené partnerstvo so spoločnosťou Everli. V januári Carrefour spojil svoje sily so spoločnosťou Brut a vytvoril “Brut Shop”.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+