Bezkontaktné platby nám už niekoľko rokov šetria čas pri platení. Nepotrebujeme dokonca kartu ani peňaženku, Apple Pay a Google Pay to vybavia za nás. Ľahšie to už nemôže byť, no nie? Zdá sa, že túto otázku si kartové spoločnosti vzali k srdcu a sľubujú posunúť hranice ešte ďalej. Čo by ste povedali na zaplatenie účtu jediným úsmevom?
Očakáva sa, že trh s bezkontaktnými biometrickými technológiami dosiahne v roku 2026 hodnotu 18,6 miliardy dolárov. Rastúci trend však zaznamenávajú aj online podvody, ktoré sa za posledné desaťročie strojnásobili na viac ako 30 miliárd dolárov.
Pre kartové spoločnosti to samozrejme predstavuje značný problém. Ak chcú konkurovať elektronickým peňaženkám ako Apple Pay a Google Pay, ktoré dokážu riziko online podvodov lepšie eliminovať, vývoj platieb musia posunúť na vyššiu úroveň.
Mastercard nedávno predstavil nový systém biometrických platieb, ktorý umožňuje zákazníkom zaplatiť úsmevom alebo mávnutím ruky nad čítačkou. Po registrácii do systému zákazník prepojí biometriu tváre a odtlačky prstov s platobnou kartou. Platobný terminál tak k spracovaniu transakcie nepotrebuje kartu ani mobil.
Testovacia fáza začala v Brazílii a pokračovať má v Ázii a na Blízkom východe. Hoci sľubuje dostatočnú úroveň ochrany osobných údajov, ide o kontroverznú tému. Získanie informácií ohľadom štruktúry tváre a odtlačkov prstov ohrozuje súkromie spotrebiteľov, nakoľko ide o jedinečné a identifikovateľné údaje.
V USA sa voči tejto novinke ohradilo viacero štátov, Mastercard však plánuje systém expandovať a získať silných partnerov po celom svete.
Medzi najväčšie prínosy sa uvádza jednoduchosť a rýchlosť platobného procesu, čo vedie k spokojným zákazníkom. Podľa Mastercard až 74 % zákazníkov má pozitívny vzťah k biometrickým technológiám. Potenciálne komplikácie však môžu viesť k presnému opaku.
Hoci najlepšie algoritmy na autentifikáciu tváre vykazujú chybu len na 0,08 %, zatiaľ sa nedá predpokladať, ako bude systém fungovať v realite. Problém môže spôsobiť osvetlenie alebo aj rôzne uhly snímania. Štúdie tiež dokazujú, že algoritmy rozpoznania tváre zákazníkov z rasových a etnických menšín vykazovali menej presné výsledky.
Ak preto softvér nerozpozná zákazníka a neautorizuje mu platbu, spokojný asi nebude. Spoločnosť sa však komplikácií neobáva a má aj ďalšie plány do blízkej budúcnosti.
Mastercard má ambície zdokonaliť online platby a prosperovať aj v metaverse. Aktuálne pracuje na vývoji VR okuliarov, s ktorými sa bude dať doslova nakupovať očami. Napríklad pri nákupe oblečenia si pred zaplatením zákazník veci virtuálne vyskúša. Ďalšou výhodou je, že ho okuliare upozornia, ak sa nachádza na nebezpečnej webstránke.
Nechajme sa prekvapiť, ako ďaleko nás technologický vývoj posunie v najbližšom období.
Zastrešujem marketing pre platobné systémy Besteron. Vyše 8 rokov tiež pôsobím ako prekladateľ a kreatívny copywriter. Riadim sa heslom: „Nikto nečíta reklamy. Ľudia čítajú to, čo ich zaujíma, čo je občas aj reklama…“.
S platobnou bránou Besteron už nemusíte čakať na svoje peniaze. Máte ich k dispozícii v ten istý deň, ako zaplatí zákazník a môžete ich znovu investovať do rozvoja svojho podnikania.
Pravidlené novinky, rozhovory a dlhobobý obsah pre majiteľov eshopov a ecommerce marketérov. To je Ecommerce Bridge.