2 min. čítanie

Až 67 % Čechov bude počas Black Friday nakupovať v predstihu

Švédska fintech spoločnosť Klarna uskutočnila prieskum s cieľom zistiť plány a preferencie Čechov a ich nákupy na Čierny piatok.

Až 67 % Čechov bude počas Black Friday nakupovať v predstihu
Zdroj: Klarna

Z údajov vyplýva, že takmer tri štvrtiny Čechov (67 %) plánujú nakupovať na Black Friday. Presne polovica opýtaných zámerne čaká s nákupom, aby v tomto období využila zľavy na drahší tovar ako je elektronika, šperky alebo nábytok. Muži (56 %) v porovnaní so ženami (44 %) častejšie nakupujú drahšie položky práve teraz. Najviac sa do akcie zapojí generácia Z – 82 % z nich plánuje využiť akciu a viac ako polovica už má predstavu, na čo minie svoje peniaze.

Najčastejšie nakupovaným tovarom online sú erotické hračky

Spoločnosť Klarna v tlačovej správe uvádza, že najviac ľudí plánuje využiť zľavy na módu a obuv (45 %, z toho 54 % online). V tejto oblasti sú rozdiely medzi pohlaviami najvýraznejšie: 59 % žien a len 48 % mužov plánuje nakupovať online.

Ďalej je najväčší záujem o elektroniku (44 %, z toho 78 % online) a kozmetiku (30 %, z toho 61 % online). V tejto kategórii opäť vedú muži (64 %) v porovnaní so ženami (59 %) pri online nákupoch. Generácia Z najmenej využíva propagačné akcie (len 36 %), zvyšok (64 %) uprednostňuje kamenné obchody.

Nasleduje tovar pre deti (24 %, 76 % online) alebo výrobky pre dom a záhradu (23 %, 70 % online). Najväčší rozdiel medzi nákupmi online a offline možno vidieť v kategórii erotického tovaru, ktorý si chce na e-shopoch objednať až 97 % ľudí. V kamenných obchodoch si ho plánujú kúpiť len muži mileniáli (6 %).

“V Českej republike pozorujeme veľmi jasný trend – ľudia sú čoraz citlivejší na ceny tovarov a veľmi starostlivo zvažujú, za čo minú svoje peniaze. Taktiež oveľa viac premýšľajú o tom, či určité veci naozaj potrebujú. Ak môžu, čakajú na zľavy a snažia sa míňať čo najrozumnejšie. O tom, že Česi svoje výdavky lepšie plánujú, jasne svedčí aj nárast popularity odložených platieb, ako je napríklad Klarna,”  vysvetľuje Tereza Obrtáč, Country Manager pre Českú republiku.

Prieskum ukázal, že 37 % ľudí bude viac premýšľať o tom, na čo míňa svoje peniaze a bude nakupovať len to, čo si skutočne môže dovoliť. 43 % respondentov sa chystá kúpiť veci, ktoré aj tak potrebujú, ale radšej počkajú a kúpia ich so zľavou na Čierny piatok. Len 9 % potom očakáva, že minie príliš veľa peňazí, pričom najviac sa toho obávajú respondenti z generácie Z (22 %).

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+