Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Amazon skláňa hlavu pred Európskou komisiou

Trojročný spor je na konci. Ako informuje denník Financial Times, spoločnosť Amazon dosiahla konečnú dohodu o ukončení protimonopolných vyšetrovaní EÚ. 

Amazon skláňa hlavu pred Európskou komisiou

Vyšetrovanie Amazonu

Európska komisia včera v tlačovej správe oznámila, že Amazon zásadne zmení pravidlá obchodovania na európskom trhu. Oznámenie nadväzuje na vyšetrovanie, ktoré Komisia začala proti spoločnosti Amazon v júli 2019 – bola presvedčená, že spoločnosť využíva údaje obchodníkov v rozpore s pravidlami EÚ, čím získava nekalú konkurenčnú výhodu, pretože uprednostňuje svoje vlastné služby a porušuje pravidlá hospodárskej súťaže.

Európska komisia už skôr pohrozila spoločnosti Amazon, že ak nezmení pravidlá, môže očakávať bezprecedentnú pokutu až do výšky desiatich percent jej celosvetových tržieb. V minulom roku dosiahol Amazon tržby 469,8 miliardy dolárov. To znamená, že maximálna pokuta, ak by sa vypočítala z minuloročných údajov, by mohla dosiahnuť až 47 miliárd USD.

Konkurenčná výhoda nad predajcami

Komisia sa pri vyšetrovaní zamerala na zmluvy spoločnosti Amazon so spoločnosťami, ktoré ponúkajú svoje produkty na platforme Marketplace. Tie umožňujú spoločnosti analyzovať a využívať získané údaje, čo podľa Komisie môže ohroziť hospodársku súťaž, pretože to spoločnosti poskytuje konkurenčnú výhodu oproti týmto obchodníkom. Spoločnosť Amazon totiž pôsobí ako nákupná platforma a zároveň ako maloobchodný predajca.

Spoločnosť Amazon čiastočne ustúpila už v júli tohto roka. Okrem iného uviedla, že chce prestať používať údaje používateľov pre svoje maloobchodné podnikanie a zároveň ponúka rovnaké zaobchádzanie s jednotlivými predajcami na svojej platforme. Potom sa začiatkom decembra zaviazala zvýšiť viditeľnosť produktov ponúkaných inými maloobchodníkmi na svojej stránke.

Týždenný podcast UPdate

Toto rozhodnutie je nielen víťazstvom Európskej únie pri regulácii takej veľkej spoločnosti, akou je Amazon (je dôležité poznamenať, že európske zásady ochrany údajov sú oveľa prísnejšie ako v USA, pozn. redakcie), ale môže slúžiť aj ako vzor pre všetky spoločnosti, ktoré chcú pôsobiť v Európe. Toto by mohli byť prvé výsledky nového zákona o digitálnych trhoch (DMA), ktorý má obmedziť monopolné postavenie veľkých technologických spoločností.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+