Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Amazon chce prevziať firmu iRobot. Čo vadí Európskej komisii?

Vedeli ste, že vysávač značky Roomba dokáže okrem upratovania zaznamenávať údaje o priestore v domácnosti? A môže tieto údaje niekto zneužiť? Európska komisia má obavy o ochranu súkromia spotrebiteľa.

Amazon chce prevziať firmu iRobot. Čo vadí Európskej komisii?

Kontrola technologických gigantov

Európska komisia sa chystá začať protimonopolné konanie proti spoločnosti Amazon v súvislosti s jej plánovanou akvizíciou výrobcu Roomba iRobot za 1,7 miliardy dolárov, čo je najnovší signál, že veľké technologické skupiny budú viac kontrolované pri uzatváraní obchodov.

Informoval o tom Financial Times. Odvoláva sa pritom na zdroje, podľa ktorých európska exekutíva poslala Amazonu ohľadom chystanej transakcie podrobný dotazník.

Návrhom transakcie sa zaoberá tiež americká Federálna obchodná komisia (FTC). Zaujíma ju, či by si internetový predajca Amazon nezvýšil trhovú silu v segmente domácich spotrebičov. Európska komisia si ju všíma skôr pre obavy ohľadom ochrany súkromia. Vysávač Roomba je totiž okrem upratovania schopný tiež zaznamenávať údaje o priestore v domácnosti.

Otázky komisie sa podľa zdrojov týkajú hlavne toho, ako prístroj funguje a obstaráva snímky. Na internet totiž už skôr unikli snímky vyhotovené vývojovou verziou vysávača. Spoločnosť iRobot vec prešetruje a pozastavila spoluprácu s dodávateľom, ktorý údaje spracováva.

„Zástupcovia EÚ sa snažia zistiť, aká je táto dohoda pre Amazon dôležitá. Zaujíma ju, ako firma môže akvizíciu využiť na prepojenie dát, ktoré už zhromažďuje pomocou hlasovej asistenčnej služby Alexa, a získať tým konkurenčnú výhodu,“ uviedol jeden zo zdrojov.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Nákupné správanie Indov sa mení
2 min. čítanie

Nákupné správanie Indov sa mení

Čína už nie je najľudnatejšou krajinou. V roku 2022 ju predbehla India s viac ako 1,43 miliardami ľudí. Sledovať zmenu spotrebiteľského správania v najobývanejšej krajine preto môže byť dobrý indikátor toho, kam sa uberá nákupné správanie.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+