2 min. čítanie

Alibaba s výrazným čistým ziskom. Akcionári majú dôvod na radosť

Tržby čínskeho elektronického obchodu za tri mesiace do konca decembra 2022 vzrástli na 33,89 miliardy eur, čím prekonali prognózy analytikov.

Alibaba s výrazným čistým ziskom. Akcionári majú dôvod na radosť

Nárast tržieb nereflektuje realitu čistého zisku

Čínsky internetový koncern Alibaba Group Holding zaznamenal v 3. štvrťroku svojho finančného roka 2022/23 nárast tržieb o 2 percentá. Prekonal tak odhady analytikov, ktorí očakávali horší výsledok pre blokády spojené s ochorením covid-19 a prepad spotrebiteľského dopytu.

Konkrétne, tržby čínskeho internetového obchodu za tri mesiace do konca decembra 2022 vzrástli na 247,76 miliardy juanov (33,89 miliardy eur) z 242,58 miliardy juanov (33,14 miliardy eur) v predchádzajúcom roku. Analytici, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, predpovedali Alibabe tržby 245,18 miliardy juanov (33,54 miliardy eur).

Týždenný podcast UPdate

Slabší dopyt a problémy s dodávateľským reťazcom

„Dosiahli sme solídny výsledok aj napriek slabšiemu dopytu, problémom s dodávateľským reťazcom a v logistike v dôsledku opatrení týkajúcich sa ochorenia covid-19,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Daniel Zhang.

Čistý zisk pripadajúci na bežných akcionárov sa v sledovanom období zvýšil o 69 percent na 46,82 miliardy juanov (6,4 miliardy eur) z 27,69 miliardy juanov (3,79 miliardy eur) rok predtým.

Ekonómovia očakávajú, že maloobchodné výdavky v Číne zostanú v prvej časti roka slabé a až na jar by ich mohli podporiť vládne stimuly a prípadné uvoľnenie spotrebiteľských úspor.

Snaha získať technologický sektor pod kontrolu

Okrem stagnujúcej ekonomiky čelí čínsky technologický priemysel v ostatných rokoch rozsiahlym zásahom regulačných úradov vrátane zastavenia prvotnej verejnej ponuky akcií finančnej dcéry spoločnosti Alibaba Ant Group v Hongkongu v roku 2020. Vláda v Pekingu od konca roka 2020 sprísňuje pravidlá v snahe dostať technologický sektor pod kontrolu. Zdá sa však, že represie proti technologickému sektoru sa zmierňujú, keďže Peking sa snaží podporiť ekonomický rast, ktorý zasiahli obmedzenia spojené s politikou nulovej tolerancie ochorenia covid-19.

credit: Trend

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+