2 min. čítanie

Alibaba prichádza do Európy cez spoločnosť Lazada

Podľa správy agentúry Bloomberg spoločnosť Lazada Group, ktorá patrí Alibabe oznámila, že sa pripravuje na vstup do Európy. Alibaba vo svojom globálnom úsili mierne zaostala za svojimi súpermi a Lazada má byť vstupnou bránou na európsky trh elektronického obchodu, kde sa stretne s hráčmi ako je Amazon a Zalando.  

Alibaba prichádza do Európy cez spoločnosť Lazada

Oživenie globálneho úsilia a upevňovanie pozície

V roku 2016 Alibaba upevnila svoju pozíciu v juhovýchodnej Ázii prevzatím kontroly nad spoločnosťou Lazada. V roku 2017 spoluzakladateľ spoločnosti Jack Ma vyhlásil, že Alibaba by sa jedného dňa mohla stať piatou najväčšou ekonomikou sveta, ktorá bude poskytovať služby približne 2 miliardám ľudí. Po pandémii sprevádzanej vládnymi zásahmi a poklesom hospodárstva zaznamenala Lazada nižšie tempo rastu. Agentúra Bloomberg uvádza, že samotný Ma sa stal terčom Pekingu po tom, ako miliardár v roku 2020 verejne kritizoval čínsky bankový systém ovládaný štátom.

Experti agentúry sa však zhodli, že tento krok znamená oživenie globálneho úsilia spoločnosti Alibaba, ktoré sa v posledných rokoch spomalilo. Do svojej pobočky Lazada v juhovýchodnej Ázii investovala 912,5 milióna USD, čím sa jej tohtoročný prílev kapitálu zvýšil na 1,3 miliardy USD. Podľa výkonného riaditeľa Lazada Group Jamesa Donga budú konkrétne plány spoločnosti závisieť od makroekonomických a trhových podmienok. 

Spoločnosť investuje do fintech a logistiky

Štruktúra konglomerátov býva niekedy pre bežného pozorovateľa neprehľadná. Materská spoločnosť vlastní rôzne podiely vo viacerých spoločnostiach a posilňuje tak svoje postavenie. Jednou z najnovších a najvýznamnejších investícií spoločnosti Lazada je jej nedávne financovanie indonézskeho poskytovateľa digitálnej peňaženky DANA v celkovej sume 304,5 milióna USD.

Spoločnosť DANA je v čiastočnom vlastníctve skupiny Ant Group Jacka Ma a v rámci rozširovania svojho portfólia plánuje ponúkať pôžičky, správu majetku a poistenie. Touto investíciou indonézsky startup zároveň posilnil svoje väzby so spoločnosťou Alibaba, ktorá vlastní 30 % spoločnosti Ant Group.

Andy Huang, riaditeľ logistiky skupiny Lazada Group vyhlásil, že kľúčovým zameraním pre rast skupiny je logistika elektronického obchodu: “Na základe uvedených trendov sa zdá, že príchod nových logistických hráčov a technológií bude zohrávať kľúčovú úlohu pri zrýchlenom dopyte po elektronickom obchode”.

Uvidíme, či sa rovnaká stratégia ázijskej spoločnosti uplatní a obstojí aj v rámci európskeho trhu. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+