Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

AKTUALIZOVANÝ vývoj ecommerce segmentov do 29. marca 2020

Tak, ako minulý týždeň a aj predminulý, opäť prinášam z agregovaných dát affiliate siete Dognet prehľad o tom, ako sa darí rôznym segmentom. Znova som pre vás vstával v pondelok skoro ráno a máme tu už dáta aj z nedele 30. marca 2020. Chrumkavejšie dáta mať nemôžete :)

AKTUALIZOVANÝ vývoj ecommerce segmentov do 29. marca 2020

O číslach a metodike

Do štatistiky som bral všetky kampane a trhy siete. Približne 60 % sú slovenské e-shopy, 30 % české a ostatné sú väčšinou z Maďarska. Trhy sú blízko seba a dal som prednosť objemu dát pred špecifikáciou na trh.

Bral som do úvahy počty konverzií, ktoré sme zaznamenali cez affiliate kampane, teda nejde o celkové čísla z e-shopov. Odchýlka od reality je plus/mínus 10 %.

Priemer v rámci výpočtu percentuálneho poklesu alebo nárastu som počítal ako priemer z prvých 30 dní roku 2020, ktoré boli ešte “predkrízové”.

Aby bolo jasné, najsilnejší deň v týždni je pondelok, občas nedeľa. Postupne to klesá až k najslabšej sobote. V nedeľu to už stúpa a v pondelok to ide do maxima. Samozrejme, ide o klasické týždne bez štátnych sviatkov a prázdnin.

Sledoval som 4 segmenty

  • Zdravie
  • Nábytok a bývanie
  • Móda
  • Elektro

Segment zdravia klesá

Ako vidíte na podielovom percentuálnom grafe, segment zdravia už nie je hegemónom trhu. Ako som predpokladal, peak máme asi za sebou a fakt, že klasické lekárne už majú zásoby, spôsobil pokles segmentu. Nezdá sa to, ale eshopy si aspoň môžu vydýchnuť. Aj malí predajcovia zažili extrém, na ktorý neboli zvyknutí. V kombinácii s hrozbou vírusu museli byť pracovné a logistické podmienky ťažké.

Celý segment sa zrejme stabilizuje, možno začne aj mierne padať z dôvodu predzásobenia cieľovej skupiny.

Prečo ale v sobotu 28. marca graf anomálne vystrelil, nevedno. Pretože soboty bývali pre tento segment horšie. Bez mučenia priznávam, že to mohlo byť aj tým, že nejaký projekt affiliate publishera sa uchytil v organiku a potiahol to. To spôsobilo anomálne čísla. Proste chytil nový traffic a bolo to 🙂

Nábytok a elektro stúpajú

Keď sa pozrieme na počty konverzií, vidíme jasné oživenie segmentov bývania, nábytku a elektra. Ľudia sa už menej boja nakupovať, no v aktuálnej situácii, ak niečo chcú, musia voliť internet. Po uvoľnení podmienok offline predajní sa situácia asi zmení.

Znova sa opakuje scenár nedeľného rastu nábytkového segmentu.

Móda stále na dne

Segment módy a krásy v sobotu prerazil pomyselné dno. Ani krásne marže nezachránia lesk tohto segmentu, ktorý počas krízy trpí asi najviac. Tu som dosť pesimista, či sa “to spraví”. Konzum sa spomalí, to je isté. A predražené svetríky to budú rozdýchavať asi najťažšie.

 

Čo ďalej? Podľa mňa sa uvoľnením karantény segmenty pomaly vrátia do normálnu. Vplyv už nebude mať vírus, ale ekonomika. To, že sa prepadneme do recesie, je isté. Ľudia prídu o prácu, peňazí bude menej.

Buďme radi, že robíme online, ktorého sa to, dúfajme, dotkne trošku menej ako naleštených predajní obchodných centier.

Zdieľať článok
Tento článok ti prináša

Affiliate sieť Dognet

Dognet je lokálna affiliate sieť, ktorá sa plne venuje trhu affiliate marketingu. Pracuje na modeli CPA (cost per action), kde inzerent platí a publisher dostáva províziu len v prípade realizácie obchodu. Sieť Dognet združuje stovky affiliate kampaní zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rumunska. Klientom priniesli už viac ako 4,5 milióna konverzií.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop 2. časť – Platobné metódy a ďalšie funkcie
7 min. čítanie

Ako si vybrať platobnú bránu pre e-shop 2. časť – Platobné metódy a ďalšie funkcie

Úlohu dizajnu a používateľského rozhrania platobnej brány sme si predstavili v predchádzajúcom článku Ako vybrať platobnú bránu pre e-shop 1. časť – dizajn a používateľské rozhranie. Na túto tému nadväzuje ďalší súbor aspektov, ktoré sú dôležité pri výbere vhodného platobného riešenia. Významnú úlohu zohráva ponuka obľúbených platobných metód, ako aj ďalšie funkcie, ktoré môžu mať […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+