Banská Bystrica
24. Október udalosť už prebehla
Poprad
7. November udalosť už prebehla
Bratislava
3. December udalosť už prebehla
Prešov
6. Marec už čoskoro
Trnava
27. Marec už čoskoro
Liptovský Mikuláš
24. Apríl už čoskoro
Bardejov
15. Máj už čoskoro
Nitra
5. Jún už čoskoro
Košice
18. September už čoskoro
Banská Bystrica
2. Október už čoskoro
Trenčín
23. Október už čoskoro
Poprad
13. November už čoskoro
Bratislava
4. December už čoskoro
3 min. čítanie

Ako zvládnuť Google Core aktualizácie a udržať svoje e-commerce stránky na vrchole

Google pravidelne aktualizuje svoje algoritmy s cieľom zlepšiť kvalitu a spoľahlivosť výsledkov vyhľadávania. To však môže mať vplyv na poradie zobrazenia webových stránok vo vyhľadávaní, čo zasiahne viditeľnosť v e-commerce. Čo robiť, keď vaše stránky začnú strácať návštevnosť?

Ako zvládnuť Google Core aktualizácie a udržať svoje e-commerce stránky na vrchole
Zdroj: Depositphotos

Hlavné aktualizácie nie sú navrhnuté tak, aby cielili na konkrétne stránky, ale skôr upravujú celý systém Google, aby odrážal nové trendy v obsahu a zaisťoval kvalitu výsledkov vyhľadávania.

Google sa snažil priblížiť zmeny na analógii s odporúčaním reštaurácií: „Jedným zo spôsobov, ako premýšľať o základnej aktualizácii, je predstaviť si, že vás kamarát požiadal o odporúčanie najlepších jedál. Aj keď máte zoznam svojich 20 obľúbených reštaurácií, veci sa zmenili, odkedy ste ho pôvodne napísali v roku 2019. Z niektorých nových reštaurácií, ktoré predtým neexistovali, sa stali kandidáti na váš zoznam. Môžete prehodnotiť niektoré reštaurácie a uvedomiť si, že sa presunú na vyššie miesto v zozname vzhľadom na to, koľko trvalo pozitívnych skúseností ste tam mali, alebo kvôli tomu, že váš priateľ uprednostňuje reštaurácie vhodné pre psov. Zoznam sa zmení a reštaurácie, ktoré sa posunú nadol, nemusia byť nevyhnutne „zlé“; sú tu len ďalšie reštaurácie, ktoré patria medzi vašich 20 najlepších.“

Čo urobiť, keď klesne vaša návštevnosť?

Ak si všimnete pokles v hodnotení, najmä po aktualizácii Google, postupujte podľa týchto krokov:

  1. Skontrolujte Search Console: Overte si, či pokles návštevnosti koreluje s hlavnou aktualizáciou. Pozrite sa do Search Status Dashboard na začiatok a koniec aktualizácie.
  2. Počkajte týždeň po aktualizácii: Pred tým, než sa pustíte do kontroly údajov, si po aktualizácii nechajte aspoň týždeň odstup. Potom porovnajte návštevnosť pred a po aktualizácii, aby ste získali tie správne dáta na  analýzu a zmeny v hodnotení.
  3. Preverte najlepšie stránky a dopyty: Pozrite si najvýkonnejšie stránky a dopyty, aby ste zistili, či je pokles malý (napr. z pozície 2 na 4), alebo výrazný (napr. zo 4 na 29). Menšie poklesy nemusia vyžadovať okamžité kroky, ale väčšie poklesy naznačujú potrebu detailnejšej analýzy.
  4. Rozdelenie podľa typov vyhľadávania: Segmentujte výkon podľa typu vyhľadávania (napr. Web Search, Google Images), aby ste identifikovali oblasti, ktoré zmena zasiahla.
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Riešenie veľkých poklesov v pozícii

Ak vaša stránka zaznamená významný a pretrvávajúci pokles, Google odporúča tieto stratégie:

  • Objektívne posúďte, či vaša stránka poskytuje spoľahlivý a užitočný obsah pre užívateľov. Zvážte získanie spätnej väzby od dôveryhodných osôb.
  • Zamerajte sa na najviac ovplyvnené stránky. Na základe toho pochopíte, ako sa porovnávajú s podobnými stránkami na internete.
  • Vyhnite sa rýchlym opravám, povrchným zmenám a uponáhľaným záverom.
  • Sústreďte sa na zmysluplné zlepšenie obsahu tak, aby sa zvýšila užívateľská skúsenosť a relevantnosť vo vyhľadávaní.
  • Mazanie obsahu ako posledná šanca: Mazanie neúspešného obsahu by malo byť poslednou možnosťou. Odstránenie obsahu, ktorý bol vytvorený len pre vyhľadávanie, môže zlepšiť výkon skutočne užitočných stránok.

Budovanie dlhodobej stratégie vo vyhľadávaní

V e-commerce je lepšie zamerať sa na udržateľné zlepšovanie obsahu namiesto reagovania na každú aktualizáciu. Niektoré zmeny môžu zlepšiť hodnotenie v priebehu dní, ale väčšina úprav môže trvať mesiace, kým sa prejavia vo výsledkoch vyhľadávania. Ak ste nevideli pokrok po niekoľkých mesiacoch, môže byť potrebné počkať na ďalšiu hlavnú aktualizáciu.

Pamätajte, že vyhľadávanie v Google je dynamické a hodnotenia sa môžu meniť aj bez zmien algoritmu. Uprednostňovanie kvalitného obsahu so zameraním na používateľa sa vaša stránka má šancu udržať aj keď sa vyhľadávanie neustále mení.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Reportingo: Nová éra rýchleho a spoľahlivého vyhodnocovania dát
2 min. čítanie

Reportingo: Nová éra rýchleho a spoľahlivého vyhodnocovania dát

Spôsob, akým pracujete s dátami, sa môže výrazne zmeniť. K lepšiemu. Pretože existuje nový nástroj, s ktorým bude pomalosť, nekonečné načítavanie, problémy s odpájaním zdrojov či nemožnosť prepojiť marketingové dáta s internými minulosťou. Reportingo vám zaručí rýchlu prácu s dátami, a to bez obmedzení.

Alex Prochyra Alex Prochyra
Founder, Zircon Tree
Prečítať článok
Ako Google AI Overview môže zmeniť pravidlá hry vyhľadávania 
9 min. čítanie

Ako Google AI Overview môže zmeniť pravidlá hry vyhľadávania 

V digitálnom svete sa marketéri denne stretávajú s výzvou, ako zaujať používateľov a získať ich pozornosť. S narastajúcim množstvom obsahu na internete a webových stránok je čoraz náročnejšie vyniknúť aj v online vyhľadávaní. Na druhej strane sú používatelia, ktorí chcú čo najrelevantnejší výsledok na svoje vyhľadávacie dopyty čím skôr a drvivá väčšina z nich sa […]

Adriana Sečkárová Adriana Sečkárová
CEO, SEOLINE
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+