10 min. čítanie

Ako reálne zarobiť na internete? Pravdivé a overené skúsenosti zo života

V online marketingu sa pohybujem už od svojich asi 15 rokov, čiže je to už nejaký ten piatok. Čo som sa za tých 14 rokov naučil? Že nič nie je zadarmo a ani ľahké. Postavil som už desiatky projektov, väčšinou nevyšli. Taký je život :) Čo však funguje je affiliate sieť Dognet, magazín Ecommerce Bridge a ďalšie zatiaľ menšie projekty. Spoločne za rok 2019 verím, že prekonáme obrat 2 000 000€. To sú reálne čísla.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Ako reálne zarobiť na internete? Pravdivé a overené skúsenosti zo života

Dnes sa dozviete pravdu, lebo vám nechcem predať žiaden online kurz s názvom “ako zarobiť online” 😀

Zarobiť resp. zarábať na internete je však dosť magická vec, ktorú si väčšina ľudí nevie ani predstaviť. Je to však drina.

|

Zarobiť “bez práce online” je opojné

Úvodom, písal som krátký článok FLASHBACK: aké je opojné zarábať online na svojom blogu. Chcel by som len vyzdvihnúť, že je to fakt úžasné. Ak robíte internetový projekt a on zarába “sám”, môžete robiť čo chcete. Lyžovať, plávať, cestovať, spať… skrátka, za nejaké obdobie zarobíte aj bez toho, aby ste niečo reálne robili.

Je to taký pocit v bruchu. Ako keď ste sa neučili na test v škole, ale proste ste to dali. A nie, neopísali ste to z ťaháku, ale dostali ste jednotku, lebo ste šikovný. Neuveriteľný pocit.

Pri zarábaní online nejde o pasívny príjem

Viete aká je pravda? Quick win neexistuje. Ak vám kdekoľvek sľúbia, že z vás rýchlo urobia milionárov, je to hlúposť. Videli sme to pri BMG Invest, zázračnej službe KAIROS a ďalších stovkách pyramídových hier. Peniaze nepadajú z neba. Neberte to ako problém, ale ako fakt.

Vyhnite sa všetkému, kde:

 • máte mať províziu z provízie,
 • musíte zháňať “klientov”,
 • máte platiť vstupný poplatok,
 • ide o technológiu ako z vesmíru a nerozumiete jej,
 • to vyzerá až príliš dobre,
 • kde je “garantovaný” výnos či zárobok,
 • ide o “forex”, burzu a podobné veci, ktoré sú skôr ruleta, ako reálny zárobok.

Všetko dobré si musíte v živote odmakať a tak je to aj s internetovým podnikaním. Ak by niečo úžasné, ľahké a úspešné existovalo, dozvedeli by ste sa o tom už dávno a nie od kamaráta zo strednej, ktorého ste 10 rokov nevideli.

Týždenný podcast UPdate

Ako zarobiť na internete?

Čo odporúčam bežnému smrteľníkovi? Samozrejme, môžete si založiť aj e-shop, no to je úplne iný level. A nakoniec, do článku “ako zarobiť na internete” sa to vôbec nehodí :). Prejdime si pár vecí, s ktorými môže začať viac-menej ktokoľvek a odkiaľkoľvek. Mohli by sme si spraviť aj zoznam 50 vecí, no dajme si len 6, v ktoré ja osobne verím a viem vám k tomu čo-to povedať.

 • Tvorba vlastného webu
 • Predaj fotiek online
 • Dropshipping
 • Freelance
 • Re-predaj vecí
 • Tvorba webstránok

Tvorba vlastného webu

Ako som vám sľúbil, nebudem vám tu nič predávať, ale máme knižku “Online Marketing – tvorba zarábajúceho webu”. Stojí nejaké peniaze, no ak ste sa dostali až sem… tak mi napíšte email a ja vám ju pošlem zadarmo. Fakt, len tak, z lásky. Len pribaľte aj text, prečo by mala byť práve pre vás zadarmo – vašu motiváciu. Je tam popísané viac ako dosť, však si pozrite web 😉

V skratke, čo musíte spraviť?

 • Nájsť si vhodnú tému
 • Vytvoriť web
 • Tvoriť obsah
 • Vybudovať publikum a návštevnosť
 • Monetizovať (zarábať) na návštevnosti

Hej no, ľahšie sa to hovorí, ako reálne spraví 🙂 Tento článok nemá byť komplexným návodom ako vytvoriť zarábajúci web, tak vypichnem len pár vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť:

 • Začnite na vlastnej doméne (stojí pár € ročne)
 • Vyberte si nejaké príjemný systém na tvorbu webu, napríklad WordPress
 • Vyberte si tému, ktorá vás baví. Napríklad:
  • Tipy pre bicyklovanie
  • Ako pracovať s drevom
  • Ako správne cvičiť
  • Recepty
  • … vlastne čokoľvek, čo vás baví a viete tomu dať pridanú hodnotu.
 • Nechcite byť influencerom – je to dnes moderné, ale je to buzz word. Proste musíte tvoriť obsah pre ľudí, ktorý im niečo dá. Pekné fotky z dovolenky sú síce fajn, ale nikomu nepomôžu. Tvorte návody, tipy, vlastné veci s pridanou hodnotou. Vtedy získate návštevnosť z Google a aj fanúšikov na sociánych sieťach.
 • Venujte sa viacerým veciam – tvorte videá a dávajte ich na Youtube. Starajte sa o svoj Instagram, Facebook, pridávajte fotky. Všetko z vašej dielne. Nebuďte závislí na jednej platforme. Tomáš Sobel má k tomu super podcast Závislost na platformě vás může připravit o všechno. A je to pravda.
 • Autenticita je kľúčom k úspechu. Nie to, či máte TOP foťák alebo kameru.
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Keď už budete mať návštevnosť a publikum

 1. Získajte platené spolupráce – máte magazín/blog o varení? Oslovte e-shopy a výrobcov. Môžete im napísať recenziu, alebo získať tovar zadarmo.
 2. Affiliate kampane – odporúčajte tovar alebo e-shop a získajte províziu z predaja.
 3. Predávajte články – či už PR, alebo nie. Viete sa s tým pohrať.
 4. Prémiové členstvo – ak si veríte, môžete obsah alebo jeho časť zamknúť a pustiť tam len platiacich čitateľov.
 5. Vlastný produkt – ak máte super nápad na produkt, knižku, či e-book, aj to je cesta. Nikdy však nezačínajte s tým, že “urobím e-book a zarobím”. Musíte si najprv vybudovať publikum.

Tu by sa dala napísať aj celá knižka, ktorá dokonca už existuje 🙂 Ako som písať vyššie, ozvite sa. Pošleme vám ju zadarmo, ak ju naozaj potrebujete.

Predaj fotiek online

Verte alebo nie, viete byť fotografom a predávať fotky online. Existujú fotobanky ako Shutterstock či iStockphoto, kde sa zaregistrujete a viete predávať fotky. Voľakedy si dosť vyberali, ale dnes stačí poslať pár pekných fotiek a schvália vás. Sám som bol prekvapený, keď na Shutterstock schválili jednu známu, ktorá podľa mňa fakt nevie fotiť. Schválili ju a dokonca už aj predala pár fotiek. Má z toho už niekoľko desiatok €.

Potom zarábate na konkrétnych predajoch vašich fotiek. Niekedy sú to centy, niekedy aj desiatky eur. Záleží na tom, s akou licenciou si fotku niekto kúpil. Pekný článok o tejto téme napísal František Urban na touchit.sk.

Pár tipov k tomu, ako predávať fotky online:

 1. S foťákom z mobilu asi nepochodíte, ale skúsiť to môžete.
 2. Treba fotiť veci, ktoré ľudia vo fotobanke hľadajú. Je síce pekné mať fotku západu slnka, ale takých fotiek sú už milióny. Skúste niečo netradičné a experimentujte.
 3. Musíte nahrať desiatky až stovky fotiek. Najlepší autori majú aj stovky tisíc fotiek.
 4. Základ je ich správne “otagovať” aby ich kupujúci našiel.
 5. Treba vydržať, lebo je to fakt beh na dlhú trať a konkurencia je veľká.

Dropshipping

V skratke, ide o akýsi medzikrok medzi affiliate marketingom a vlastným e-shopom. Prevádzkujeme vlastný e-shop, ale iba “na oko”. Produkty, logistika aj doručovanie je na strane predajcu, ktorý je do dropshippingu zapojený. Vy, ako prevádzkovateľ dropshippingového e-shopu, neprichádzate vôbec do kontaktu s platbami či tovarom. Riešite len marketing a helpdesk. V prípade niektorých systémov v rámci dropshippingu aj prijímate platby od zákazníkov a tovar potom objednávate od dodávateľa.

Na Slovensku sa drophisppingom zaoberá napríklad AffilNet, ktorý spája predajcov aj prevádzkovateľov dropshippingových e-shopov.

Pár tipov k dropshippingu:

 1. Je to pekná cesta k tomu, ako si vyskúšať online predaj bez rizika
 2. Provízia nie je svetoborná, ale viete si vyskúšať robiť online marketing
 3. Ak vám to pôjde, môžete sa postupne stať klasický e-shopom
 4. Je tam ale dosť veľa technických obmedzení
 5. Tak isto nemáte priamy dosah na kvalitu produktov, logistiky a služieb, pretože to ide cez tretiu stranu

Freelancing – práca online na doma

Dnes je moderné cestovať a ešte modernejšie pracovať odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Dať si latéčko v kaviarni v Štokholme alebo drink vo Vietname, niečo poklikať a zarobené. Takto si to predstavuje väčšina ľudí.

Žiaľ, freelancing, teda práca z domu, je o niečom inom. Často o plači, nervoch a nezaplatených faktúrach.

Čo môžete ako freelancer robiť?

 1. Grafiku, ak ju viete robiť
 2. Programovať, ak viete programovať
 3. Písať obsah, ak máte vlohy
 4. Niečo vyklikávať, ak vám nevadí monotónna práca
 5. Robiť SEO, PPC, či starať sa o sociálne siete, ak to viete robiť
Týždenný podcast UPdate

Ako teda na to? Ako robiť z Vietnamu?

Ak niečo viete robiť, treba už len získať klientov, ktorí majú pre vás zadania. Či už na grafiku, programovanie alebo čokoľvek iné. Tie viete získať z rôznych skupín na Facebooku, či portálov ako www.fiverr.com, naše lokálne JaSpravím.sk alebo český Webtrh.

Ja by som určite odporúčal copywriting, ak má niekto vlohy písať a mal jednotky zo slohov na strednej škole. Dá sa ľahko začať, na internete nájdete množstvo tipov a návodov. Ideálne je skĺbiť SEO a copywriting. Potom si viete pýtať od 3€ do kľudne aj 30€ za normostranu textu (1800 znakov s medzerami).

Na čo myslieť?

 1. Na profesionálny freelancing budete potrebovať živnosť alebo s.r.o, lebo klienti z 99% potrebujú na vyplatenie doklad.
 2. Robte si zmluvy, lebo vám nezaplatia, to mi verte.
 3. Prinútiť sa robiť doma alebo na pláži je extrémne ťažké a nie je to pre každého.
 4. Cash-flow je veľké téma, lebo sú silné mesiace, ale aj slabé. Preto musíte vedieť odkladať peniaze a premýšľať. Inak môžete skončiť bez peňazí, na Slovensku a v klasickej práci.

Freelancing a práca z domu nie je pre každého. Nie je hanba, keď chodíte do práce a nie každý sa vie prinútiť doma odmakať 8, 10, či 15 hodín denne, keď nad ním nikto nestojí.

Re-predaj vecí

Je to taká vec, o ktorej sa veľmi nehovorí. Proste si zapnete Bazoš, Facebook Marketplace či iné online bazáre a sledujte inzeráty. Veľmi často narazíte na super ponuku, na ktorú treba reagovať v rádovo minútach. Tovar kúpite, doma lepšie nafotíte, umyjete, prípadne upravíte a predáte za niekoľkonásobok.

Zamerajte sa na niečo, čo vás baví alebo v čom máte prehľad. Inak sa viete pekne oklamať.

Ja mám napríklad múzeum mobilov. Viem, že ak by som mal čas sledovať aukcie na Aukro.cz, Ebay či Bazoše, vedel by som získať TOP kúsky. A následne ich obratom predať niekomu ako som ja, čo na to čas nemá. Kúpiš-predáš. Nie je to podnikanie, ale kšeft, no je to tiež spôsob, ako zarobiť na internete.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Tvorba stránok

Nehovorím teraz o programovaní. Proste existuje veľa ľudí, ktorí potrebujú vyrobiť web a nevedia ako. A pritom stačí málo – naučiť sa ovládať systémy ako Webnode či eStránky. Viete byť akýsi asistent a správca webu.

Naučíte sa písať krátke texty, upravovať obrázky a komplexne pracovať so systémom. Následne získate klienta, ktorému otvorene poviete, že to postavíte na Webnode, ktorý stojí napríklad 10€ na mesiac. On to zaplatí a vaša práca bude celé to vytvoriť, vypočuť si klienta a proste mu to vyklikať.

On sa to nemusí učiť a vy viete získať 10-20€ za hodinu práce. Na takom webe strávite kľudne 5-10 hodín a to už sú pekné peniaze. Dokonca to viete prehnať cez ich affiliate program a získať 100 USD za získaného klienta. To už je fér ponuka.

Do tvorby webu viete pri troške šikovnosti zabaliť aj:

 1. SEO a optimalizáciu webu,
 2. copywriting a napísanie textov,
 3. spustenie PPC kampane,
 4. tvorbu profilov na sociálnych sieťach a ich správu.

Čiže vám môže dať niekto 400€ za tvorbu a následne každý mesiac napríklad 100€ za správu “online marketingu”. Získate 9-10 takých klientov a máte pekný zárobok, odkiaľkoľvek a úplne online.

Treba makať

Nie, neexistuje zázračný spôsob, ako zarobiť na internete. Ak existuje, je to bullshit, pyramídová hra alebo spôsob, ako dostať do problémov seba a aj svoju rodinu. Treba si to jednoznačne odmakať, ale ako ste si mohli všimnúť, existuje niekoľko regulérnych spôsobov ako zarábať online aj z dediny pri Medzilaborciach, aj z Bratislavy a aj z Thajska. Len sa k tomu treba postupne dopracovať, nevzdávať sa a študovať, pýtať sa a skúšať.

Verte mi, je lepšie 3 roky extrémne makať a niekam sa dostať, ako 40 rokov chodiť do roboty a len snívať. Je len na vás, či to chcete, alebo nie. Ale ľahké to nebude, to mi verte.

Zdieľať článok
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Už od puberty pracujem na vlastných projektoch. Veľmi skoro som pochopil, že robiť “weby pre klientov” je cesta do … nie úplne pre mňa. Tak som začal pracovať na vlastných projektoch. V 17 rokoch som mal portfólio asi 350 webov so zameraním na financie a poväčšine na českom trhu. Boli postavené na organickom vyhľadávaní zo Seznam.cz a keď trošku vylepšili algoritmus, weby “popadali”. Neskôr som sa zamestnal, okúsil prácu vo veľkej agentúre a aj na krásnej pozícii “IT project Manager”, kde by som vydržal do dôchodku, nebyť ambícií. Tak sme spoločne s agentúrou VISIBILITY rozbiehali affiliate sieť Dognet, ktorá úspešne operuje v CEE regióne už viac ako 10 rokov. Síce s VISIBILITY už sieť nepôsobí viac ako 4 roky, no jej kľúčová úloha pri štarte je nepopierateľná. Dognet má viacero podprojektov, ako napríklad knižky o online a affiliate marketingu Super Affiliate Academy, organizuje affiliate meetupy HotDognet (po celej CEE) a spolu organizoval affiliate konferenciu Affilhero. Robíme veľmi veľa pre edukáciu trhu. Medzičasom som spustil projekt Ecommerce Bridge, ktorý verím že v roku 2024 bude tak isto silne etablovaný v rámci CEE. Je to online magazín pre ecommerce scénu, eshopy a celkovo online podnikanie. Prevádzkujem tiež, asi jediné, Múzeum Mobilov v Európe. Som veľmi hrdý na to, akým spôsobom je celá firma a jej projekty postavené. Že už väčšinou nestoja na mojej osobe a mám úžasný team, ktorý vie viesť projekty aj bez môjho “mikromanažmentu”. Moje obľúbené motivačné bláboly: 👍 “Done is better than perfect” 👍 “Nestrelíš, nedáš gól” 👍 “Aj pád na hubu je krok vpred” 👍 “Veci treba robiť a nie sa o nich rozprávať” Ak si to dočítal až sem, gratulujem, máš veľa voľného času. Investuj ho do “strieľania” a nie krčmovým rečiam, ktoré ešte nikomu nepomohli.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?
2 min. čítanie

Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?

Po tom, čo Veľká Británia odišla z Európskej únie, prišiel tamojší e-commerce do stretu s novou realitou: Brexit do odvetvia priniesol značné narušenie, najmä pre britské značky a maloobchodníkov, ktorí sa snažia rozšíriť svoj dosah v celej EÚ.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+