6 min. čítanie

Ako využiť Instagram príbehy na promo Black Friday či vianočnej akcie

Už o pár dní je tu sviatok všetkých milovníkov zliav - Black Friday. Hneď po ňom prídu vianočné akcie a po nich novoročné výpredaje. Jednoducho obdobie, ktoré praje nielen kupujúcim, ale aj predávajúcim. Spôsobov, ako si z neho odniesť maximum je mnoho, v tomto článku si ukážeme príbehy na Instagrame. Konkrétne opíšem jednu stratégiu, ktorá zaručene pomôže každému biznisu urobiť krásne predaje.

Juraj Piatka Juraj Piatka
Konateľ spoločnosti Explor Media
Ako využiť Instagram príbehy na promo Black Friday či vianočnej akcie

Stratégia, ktorú si dnes predstavíme, je veľmi jednoduchá, rýchla, no najmä účinná. Týka sa len príbehov a dokáže ju pripraviť skutočne každý. Nepotrebujete byť majster Instagramu, nepotrebujete veľa času na prípravu a nepotrebujete ani ďalších ľudí (napríklad grafikov).

V tejto stratégii je veľmi dôležitá komunikácia s ľuďmi a čo je super je, že proces predaja obrátime. Teda váš follower vám povie, čo chce od vás kúpiť a vy mu to už len predáte. Celý proces sa skladá len z troch príbehov. Poďme si teraz predstaviť konkrétny postup.

Príbeh číslo 1

Prvý príbeh a prvá otázka, ktorú musíte pripraviť. Na začiatok je teda vašou úlohou pripraviť otázku, ktorá sa týka vášho biznisu a vašich klientov/ zákazníkov. Táto otázka musí mať odpoveď len áno alebo nie, čo nakoniec budú aj vaši followeri voliť v príbehu. Na ňu hneď nadviaže druhá otázka, kde dáte na výber niekoľko možností odpovede. Uvediem príklad (screeny sú ešte z roku 2019 a boli vytvorené pre ukážku tejto stratégie):

Príklady otázok, ktoré môžete použiť podľa odvetvia, v ktorom podnikáte:

  • Chceš mať krajšiu postavu?
  • Chceš získať lepšiu hypotéku?
  • Chceš byť prvý na Googli?
  • Chceš efektívnu FB reklamu?
  • Chceš mať čisté a krásne auto?
  • Chceš krásny úsmev?
  • Hľadáš poriadny adrenalínový zážitok?
  • Chceš zažiť nezabudnuteľnú dovolenku?
  • Chceš mať silnejšiu imunitu?

Jednoducho, možností je nekonečne veľa. Je však pravda, že túto stratégiu je jednoduchšie využiť pre služby, prípadne pre kombináciu služieb a produktov. Ale to neznamená, že sa nedá použiť, pokiaľ predávate len produkty.

V prvej otázke je dôležité jasne určiť cieľ. No a v tej druhej dať možnosti, ako sa k tomu cieľu dostať. Napríklad fitness tréner/ výživový poradca uvedie: Čo je podľa teba dôvod, že sa ti nedarí schudnúť? A možnosti: A: Neviem, ako mám cvičiť. B: Neviem, ako mám jesť. C: Chýba mi motivácia. D: Chýba mi ….. . Uvediete teda tri, najviac štyri možnosti. Tým zistíme, čo človeku bráni v tom, aby získal ten svoj cieľ.

Úprimne, tento prvý príbeh pre nás v skutočnosti nemá až taký veľký význam. Bude podstatný ten druhý?

Príbeh číslo 2

Ani druhý príbeh pre nás stále nie je až tak dôležitý. Ale je to súčasť procesu, takže si ho poďme popísať a ukázať.

Druhý príbeh taktiež obsahuje otázku a nadväzuje na ten prvý. Tu sa opýtate, čo by sledovateľovi (budúcemu klientovi) najviac pomohlo, aby spomínaný cieľ dosiahol. A opäť mu dáte povedzme štyri možnosti.

Napríklad reklamná agentúra sa opýta: Čo myslíte, že by vám v roku 2022 pomohlo priniesť 10-krát viac klientov?

A ako možnosti uvedie: A: Efektívnejšia online reklama, B: Lepšie SEO, C: Konzultácie s expertmi, D: Spolupráca so správnymi influencermi… Aj tu máme nekonečne veľa možností pre každý jeden biznis.

Takže pri príprave druhého príbehu stačí byť len trochu kreatívny. Samozrejme ale, pri celom procese nezabúdajte myslieť na ponuku svojich služieb/ produktov, na ktoré vlastne celá táto maškaráda bude nadväzovať.

Príbeh číslo 3

Až posledný, tretí, príbeh je pre nás skutočne dôležitý. Ako odpovedali ľudia na predchádzajúce otázky nám môže pomôcť len informačne, ale nie je to moc podstatné. Tu sa konečne začína predaj. A ako to vlastne má vyzerať?

V treťom príbehu najprv oznámite, s akou akciou prichádzate. Práve preto je túto stratégiu ideálne využiť napríklad na Black Friday, prípadne podobnú udalosť.

Určite totiž viete, že zľavy sa nikdy nedávajú bez dôvodu. A ak ste to nevedeli, tak si to istotne zapamätajte. Na každú akciu/ zľavu musíte dať zákazníkovi dôvod!

Čiže oznámite špeciálnu ponuku / akciu / výpredaj a znovu vytvoríte anketu s niekoľkými možnosťami. K nim položíte otázku. Napríklad: Ktorí vianočný darček by si chcel dnes získať so zľavou 80%?

No a medzi možnosťami musia byť samozrejme len produkty/ služby, ktoré viete ponúknuť. Takže keď sa vrátime napríklad k trénerovi: A: Jedálniček na mieru, B: Tréningový plán, C: Konzultácia, tréning…. Je teda úplne jedno, čo predávate. Tu a teraz dokážete ponúknuť a predať čokoľvek.

Vaši followeri vám týmto presne povedia, po čom túžia, čo potrebujú. Ako to využiť? Ostáva nám posledný a najdôležitejší krok.

Vyhodnotenie a predaj

Teraz, keď už viete, čo váš follower chce, dokážete mu to veľmi ľahko predať. Kým však cinknú peniaze na vašom účte, musíte urobiť posledný krok. A tým je osloviť – napísať danému sledovateľovi správu. Pochopiteľne každému, kto sa zapojil a hlasoval.

Samotný predaj teda prebieha cez správy. Ako vidíte na obrázku, najprv si pozriete, kto ako hlasoval. Následne mu napíšete správu. V prípade väčšej firmy je to samozrejme automatizovaný proces a jednotná forma správy (pre každý produkt/ službu).

Napríklad ak predávate doplnky výživy, a follower označil, že potrebuje nabrať svalovú hmotu, vaša správa môže vyzerať takto:

Ahoj XYZ, ďakujeme, že si hlasoval v ankete! Označil si, že chceš pribrať a potrebuješ pomôcť so stravou. Pri naberaní svalovej hmoty sú najdôležitejšie tieto 3 veci: 1. XYZ, 2. XYZ, 3. XYZ. Pre maximálny efekt je tiež dôležité stravu doplniť o XYZ, a práve to môžeš teraz získať v špeciálnej vianočnej akcii so zľavou XYZ len za XYZ….

So správou sa môžete hrať a prispôsobovať ju svojej ponuke. Možností je opäť mnoho. Dôležité ale je, neposlať hneď nejakú ponuku alebo zľavový kód. V ideálnom scenári by ste mali sledovateľovi dať najprv nejakú hodnotu, čiže napríklad radu, zaujímavý tip a podobne. Som si istý, že túto hodnotu je možné poskytnúť v každom jednom odvetví.

Celý proces dokončíte cez správy, no a po uzavretom predaji vám ostáva už len tešiť sa z úspešnej akcie. Celá stratégia, najmä posledná predajná časť a správy, sa môžu mierne upravovať a prispôsobovať pre každý biznis zvlášť. Tu na to teraz nie je priestor, preto ma v prípade otázok môžete kedykoľvek kontaktovať. Na záver mi ostáva popriať Vám veľa úspechov a najmä spokojných klientov, a to nielen na Instagrame!

Zdieľať článok
Juraj Piatka
Konateľ spoločnosti Explor Media

Pôsobí v oblasti marketingu už viac ako 12 rokov a špecializuje sa najmä na online marketing, konkrétne na tvorbu predajných stránok a sociálne siete. Sám na Instagrame získal viac ako 185 tis. sledovateľov a o svojich úspešných stratégiách prednášal stovkám ľudí v SR aj ČR. Dnes sa tiež začína sústrediť na málo poznaný buzzmarketing.

Tento článok ti prináša

Explor Media

Explor Media je marketingová agentúra, ktorá miluje digitálny marketing a predaj. Sú skúsení špecialisti v oblastiach ako SEO, sociálne siete, tvorba predajných webových stránok a PPC kampane. Majú viac ako 15-ročné skúsenosti v online marketingu a neustále sa vzdelávajú, sledujú najnovšie trendy a stratégie. Pomáhajú malým a stredným podnikateľom a živnostníkom úspešne dobýjať moderný svet internetu.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+