Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Ako vysoké ceny ovplyvnili vianočné nákupy Čechov? Plánujú odložiť platby a predávať použitý tovar

Švédska fintech spoločnosť Klarna uskutočnila prieskum, ktorý skúmal nákupné správanie a plány Čechov počas Vianoc.

Ako vysoké ceny ovplyvnili vianočné nákupy Čechov? Plánujú odložiť platby a predávať použitý tovar
Zdroj: Klarna

Z prieskumu vyplynulo, že 64 % Čechov zaznamenalo výrazný nárast cien tovarov a služieb a museli tomu prispôsobiť svoje výdavky. Takmer tretina ľudí uviedla, že tento rok chce na darčeky minúť maximálne 10 000 Kč. Ľudia hľadajú nízke ceny najmä na internete (79 %), ako aj inšpiráciu (69 %). 89 % respondentov si vyberá internetové obchody, aby ušetrili čas, zatiaľ čo v kamenných obchodoch vidia výhodu sociálnej interakcie (71 %).

Takmer polovica ľudí si tento rok vytvorila predbežný rozpočet, ktorý chce striktne dodržiavať – najviac mileniáli (62 %). 34 % respondentov chce väčšinu nákupov uskutočniť online, zatiaľ čo 39 % chce svoje výdavky rovnomerne rozdeliť medzi online a offline obchody. Najsilnejšou skupinou nakupujúcou na Vianoce online sú mileniáli (47 %), ktorí zároveň najmenej zamieria do kamenných obchodov (10 %).

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Takmer tri štvrtiny (69 %) respondentov sa chystajú nakupovať výhodne, zatiaľ čo 33 % sa chystá utrácať len za tovar, ktorý je v zľave. Viac ako polovica ľudí (52 %) obmedzí nákupy, ktoré nevyhnutne nepotrebujú, alebo celkovo nakúpi menej položiek (55 %). Niektorí ľudia (16 %) sa tiež pokúsia predať veci, ktoré už vlastnia a výťažok použiť na financovanie darčekov – najviac mileniáli (21 %), najmenej baby boomers (8 %);

Odložené platby lákajú

Polovica ľudí uviedla, že by využila možnosť rozdeliť utratenú sumu na viacero platieb bez navýšenia. 

V predvianočnom období zaznamenávame čoraz väčší záujem o používanie služby Klarna, najmä pri nákupe darčekov. Zákazníci očakávajú vyššie výdavky ako počas zvyšku roka, preto je celkom logické, že hľadajú čo najpohodlnejší spôsob, ako ich rozložiť bez zbytočného stresu, hovorí Tereza Obrtáč, Country Manager pre Českú republiku. 

Sledovanie výdavkov a nákupné triky

Väčšina Čechov plánuje sledovať svoje výdavky prostredníctvom poznámok (45 %), zatiaľ čo 23 % používa na sledovanie osobný počítač. 43 % ľudí plánuje využívať svoje členstvo vo vernostných programoch predajcov, 41 % plánuje sledovať porovnávanie cien a 28 % bude nakupovať prostredníctvom mobilných aplikácií. Nepoužívanie dekorácií, ktoré spotrebúvajú príliš veľa energie, uviedlo ako spôsob šetrenia peňazí 29 % ľudí, zatiaľ čo 34 % chce lepšie plánovať svoje nákupy potravín, aby sa vyhlo zbytočnému plytvaniu a vyhadzovaniu vecí.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+