6 min. čítanie

Ako vybrať fotobanku, ktoré sú free a na čo si dávať pozor

Kto by nemal rád veci zadarmo. Od ochutnávky v obchode, cez žuvačky, ktoré ti ponúkne kamarát, až po domáce vínko od kolegu, ktoré rozvoniava na celý office. Ako je to ale s fotobankami? Oplatí sa vôbec využívať tie, ktoré sú zadarmo, alebo je lepšie využiť platený program? Na čo si dať pozor pri licenciách?

Michaela Fodorová Michaela Fodorová
Webdizajnérka a grafička v GoUp
Ako vybrať fotobanku, ktoré sú free a na čo si dávať pozor

Fotka vytvára emóciu

Fotografie sú neoddeliteľnou súčasťou webových stránok. Priťahujú pozornosť, dotvárajú príbeh, vyvolávajú emócie, sú súčasťou celého dizajnu webu. Pokiaľ však nemáme vlastné fotografie, či možnosť vlastnej produkcie, nezostáva nám nič iné len siahnuť po inej alternatíve. Dnešná doba nám prináša množstvo možnosti získania fotografií. Nehovorím však o jednoduchom stiahnutí z Google, či zo stránky konkurencie. Poďme na to legálne 😀 Riešením tejto situácie sú fotobanky. Platené, zadarmo, s nutnosťou uvedenia autora.

Štandardná alebo rozšírená licencia?

Pri kúpe alebo sťahovaní fotiek z fotobánk si treba dať pozor na to, na aký účel chceš fotku využiť. Pokiaľ ju chceš umiestniť na web, do banneru, na billboard, leták, atď. stačí ti štandardná licencia. Ak však plánuješ fotku využiť napríklad na potlač trička, ktoré budeš ďalej predávať, je potrebná rozšírená licencia. Rozšírenú licenciu teda musíš riešiť v prípade, ak sa má fotka vyskytnúť na produkte, ktorý chceš ďalej predávať. A priprav sa, že si za ňu budeš musieť trochu priplatiť.

Platené fotobanky

Platené fotobanky obsahujú milióny fotiek, vektorov, či videí. Výhodou je práve veľkosť ich databázy súborov, v ktorých nájdeš naozaj všetko. Platené fotobanky väčšinou fungujú na dvoch spôsoboch nákupu fotiek:

1. Kredity
Za zaplatenú sumu získaš určitý počet kreditov, určených na kúpu fotografie. Väčšinou platí, že 1 kredit = 1 fotka, existujú však aj výnimky, kde napríklad musíš zaplatiť väčší počet kreditov za väčší rozmer fotky, či za rozšírenú licenciu. Tieto kredity môžeš využiť kedykoľvek, netreba nič mesačne predplácať. Treba si samozrejme overiť, či nie je potrebné kredity minúť do nejakého obdobia, aby neprepadli (napr. do roka od nákupu).
2. Predplatné
Funguje na mesačnej báze. Zaplatíš danú sumu a každý mesiac dostaneš určitý počet stiahnutí fotiek. Tento spôsob nákupu je možné platiť mesačne alebo ročne. Väčšina fotobaniek pri platbe na rok vopred ponúka zľavnenú cenu predplatného. Pokiaľ neuvádza fotobanka inak, nevyužité fotky za daný mesiac sa dajú preniesť do ďalšieho mesiaca, opäť si však treba dať pozor, či po určitom období neprepadnú.

Medzi najznámejšie fotobanky patria Shutterstock, Adobe Stock, iStock. V každej z nich sa nachádza okolo 50 miliónov fotiek, vektorov a videí. Cenovo sa pri mesačnom predplatnom pohybujú okolo 5€ / fotka.

Fotobanky zadarmo

Nižšie nájdeš zoznam mojich piatich najobľúbenejších fotobaniek. Všetky z nich obsahujú obrázky zadarmo, ktoré môžeš použiť na osobné aj komerčné použitie. Avšak nezabúdaj, že aj to má zopár obmedzení.

Ako môžeš fotky použiť?

  • osobné aj komerčné využitie
  • bez povinnosti uvedenia autora
  • fotky môžeš upravovať

Čo nemôžeš?

  • vyhlasovať fotky za svoje
  • predávať ich ďalej, či už konečnému spotrebiteľovi alebo platenej fotobanke
  • využívať fotky v kontexte portnografie, rasizmu a iných foriem neznášanlivosti

Pexels

Pexels sa označuje vetou „najlepšie stock fotky zadarmo na jednom mieste“. Musím povedať, že s týmto tvrdením naozaj súhlasím. Nachádza sa tu veľa kvalitných fotiek rozdelených podľa kategórií, obľúbených vyhľadávaní, top fotografov či podľa farby. Tieto fotky sú výberom toho najlepšieho z inýh fotobaniek. Spadajú pod Creative Commons Zero License, čo znamená že sú zadarmo bez atribúcie na osobné aj komerčné použitie. Mimochodom, ak by si hľadal nejaké free videá, tak určite pozri aj Pexels Videos. Sú tiež zadarmo 😉

Pixabay

Pixabay, podobne ako Pexels, obsahuje množstvo pekných fotografií zadarmo. Okrem nich sa tu nachádzajú aj vektory, ilustrácie a videá. Spolu ich počet presahuje 770 000 súborov. Licencia dovoľuje využitie fotiek na komerčné použitie bez uvedenia autora.

Unsplash

Zaujímavý projekt, v ktorom každých 10 dní nájdeš 10 nových fotiek. Od portrétov, cez krajinky až po zvieratá. Všetky fotky sú originálne a pokiaľ hľadáš klasickú fotku dvoch podnikateľov podávajúcich si ruky, si na zlej adrese. Licencia rovnako ako pri predošlých dvoch fotobankách dovoľuje využitie na osobné aj komerčné účely, bez nutnosti uviesť autora.

Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo bolo založené dvoma fotografmi so zámerom pomôcť kreatívcom nájsť tie pravé fotografie, ktoré potrebujú. Získavanie fotiek funguje spôsobom “predplatného”, kde po zadaní svojho e-mailu, každý mesiac dostaneš balíček fotiek priamo do svojej e-mailovej schránky. Táto fotobanka ponúka aj možnosť plateného členstva, z ktorého určité percento ide na podporu týchto dvoch fotografov, ich projektov a celkového chodu fotobanky. Fotky je možné používať ľubovoľne. Čiže na osobné aj komerčné účely.

Gratisography

Gratisography by som nazvala slovami „iná fotobanka“. Autorom fotobanky a aj všetkých fotografií je Ryan McGuire, ktorý na svojej stránke tvrdí, že svojím umením chce donútiť ľudí usmiať sa. To sa mu naozaj darí a dôkazom je aj táto fotobanka, v ktorej nájdete naozaj všeličo. Fotografie sú vtipné a určite ti vyčaria úsmev na tvári. Licencia opäť dovoľuje použitie pre osobné aj komerčné použitie.

To je odo mňa všetko. Ale pokiaľ by ti bolo málo, pozri ešte TU a TU. Nájdeš tam veľa ďalších zaujímavých fotobaniek.

Čo si teda vybrať? Záleží od toho čo vlastne hľadáš. Ak máš blog a potrebuješ ilustračný obrázok, postačí ti free fotobanka. Ak ale hľadáš niečo konkrétne a fotky zadarmo ti už nepostačujú, určite pouvažuj nad niektorou platenou. Skús na mesiac, ak sa ti nebude páčiť, mesačné predplatné vieš kedykoľvek zrušiť. Ak sa ti naopak zapáči až príliš, vybraný program si vieš neskôr navýšiť 🙂

Zdieľať článok
Michaela Fodorová
Webdizajnérka a grafička v GoUp

Miška je naša grafička už 6 rokov. Začínala ako grafička pre náš vlastný projekt a časom sa osvedčila ako rozvinutá webdizajnérka. Funkčný dizajn, Call-To-Action prvky a responzivita sú jej základné pojmy.

GoUP
Tento článok ti prináša

GoUP

Pracujeme pre našich klientov od roku 2008. Už vtedy sme verili v silu reklamy na Internete a bavilo nás robiť vaše kampane lepšími. V raketovom roku 2015 sa GoUP stal Google Premier Partner (Hlavný Partner Google), čo je najvyššia úroveň spolupráce s Google.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
8 min. čítanie

Ako urobiť z dobrého textu vynikajúci? 9 rád pre pokročilých copywriterov

Zdá sa vám, akoby sa v poslednej dobe roztrhlo vrece s copywriterskou profesiou? Možno máte pravdu. Nie je však copywriter ako copywriter a aj v tomto prípade kvalita výrazne prevyšuje nad kvantitou. Prečítajte si pár jednoduchých tipov pre pokročilých copywriterov, vďaka ktorým sa vaša práca zefektívni a výsledný text bude pôsobiť hladšie.

Martina Gáherová Martina Gáherová
Social Media Manager
Prečítať článok