2 min. čítanie

Ako učiť programovať dievčatá? Startup E-lisa Dolls používa bábiky

Startup E-liza Dolls so sídlom v Berkeley sa snaží vyrovnať s rodovou priepasťou v oblasti STEM (science, technology, engineering and math) tým, že pomáha mladým dievčatám naučiť sa programovať pomocou bábik. 

Ako učiť programovať dievčatá? Startup E-lisa Dolls používa bábiky

Žena v “mužskom svete”

Startup založila v roku 2021 Eliza Kosoy, doktorandka Kalifornskej univerzite v Berkeley, ktorá sa zameriava na prepojenie vývoja detí a umelej inteligencie. Kosoy prišla s nápadom na bábiky v roku 2017, keď pracovala na MIT v laboratóriu umelej inteligencie. Osadenstvo laboratória tvorili prevažne muži. 

Ambiciózna doktorandka si uvedomila, že ak by budúcnosť umelej inteligencie a technológií navrhovala len určitá skupina ľudí, bolo by to prospešné len pre túto skupinu, a vtedy ju napadlo prísť so spôsobom, ako by sa mladé dievčatá mohli naučiť programovať.

zdroj: E-liza Dolls

Technické hračky pre dievčatá

Bez ohľadu na to, čo si ľudia myslia o rodovo podmienených hračkách, cieľom bábik E-liza je pomôcť dievčatám cítiť sa sebaisto, pokiaľ ide o prepojenie STEM oblasti a poskytnutie produktu, ktorý je určený špeciálne pre ne.  

Trh je plný technických hračiek, ktoré sú navrhnuté a predávané pre chlapcov. Samozrejme, že dievčatá sa môžu hrať aj s týmito hračkami, ale niektoré z nich sa môžu radšej hrať s niečím, čo je určené pre ne.

“Chceme mladým dievčatám priblížiť technologické koncepty a podporiť ich kreatívne myslenie prostredníctvom hardvéru a softvéru, aby neboli ovplyvnené generačnými stereotypmi,” povedala Kosoy. “Rodičia majú tak málo možností; majú pocit, že musia svoje dcéry nútiť hrať sa s produktmi STEM určenými pre chlapcov, aby sa ich dcéry dali na cestu STEM. My veríme, že malé dievčatá nemusia obetovať svoje záujmy, aby sa mohli hrať so vzdelávacími hračkami STEM.”

zdroj: E-liza Dolls

Sériová výroba je v pláne budúci rok

Spoločnosť E-liza Dolls v súčasnosti rokuje s výrobcami a začiatkom roka 2023 plánuje spustiť predaj na Kickstarteri. Po úvodnom uvedení na Kickstarteri plánuje spoločnosť produkt oficiálne uviesť na trh v polovici roka 2023.

Bábiky E-liza sa ovládajú pomocou zabudovaného hardvéru v každej bábike. Zariadenie má obrazovku a je vybavené technológiou Bluetooth na prijímanie kódov prostredníctvom sprievodnej aplikácie. Dievčatá môžu pripojiť rôzne snímače alebo použiť zabudované snímače na kódovanie bábiky. Môžu vytvoriť rôzne funkcionality, napríklad pomocou snímača vzdialenosti vytvoriť bezpečnostný alarm pre svoju izbu alebo vytvoriť detektor pravdy pomocou snímača srdcového tepu.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+