3 min. čítanie

Ako napísať zavináč na klávesnici?

Zavináč? Nie, nemáme na mysli druh ryby. Ani pochúťku v slanom náleve z čias komunistických staničných bufetov. Hovoríme o označení pre znak @, ktorý najčastejšie používame v kontexte elektronickej pošty. Skúsme si dnes niečo povedať o znaku, ktorý je našou každodennou súčasťou.

Ako napísať zavináč na klávesnici?

Ako sa píše zavináč na Windows zariadení

Na slovenskej klávesnici sa zavináč píše: CTRL + ALT + V

Iný spôsob ako sa dá zavináč tiež napísať: Pravý ALT + V alebo ALT + 64

Na anglickej klávesnicí sa zavináč píše: Shift + 2 alebo Shift + `

Ako napísať zavináč na Mac zariadení

Na Mac zariadení sa zavináč dá napísať: Shift +

Stručný pôvod znaku @

Zavináč sa stal symbolom modernej elektronickej komunikácie. Taliani mu hovoria slimák, Holanďania opičí chvost, Číňania malá myš. Je nevyhnutnou podmienkou elektronickej komunikácie vďaka e-mailovým adresám alebo na sociálnych sieťach ako zavináč @ tag na Instagrame. Elegantný znak bol dokonca zaradený do stálej zbierky Múzea moderného umenia.

Pôvod samotného symbolu je trochu záhadou. Jedna z teórií hovorí, že ho vynašli stredovekí mnísi, ktorí hľadali skratky pri prepisovaní rukopisov. Alebo vzniklo z francúzskeho slova “at” – á – a pisári v snahe o efektívnosť obtáčali hrot pera okolo hornej a bočnej časti. 

Jeho prvé použitie je zdokumentované už v roku 1536 v liste Francesca Lapiho, florentského obchodníka, ktorý použil @ na označenie jednotiek vína nazývaných amfory.

Neskôr tento symbol získal významné postavenie v obchode. Obchodníci tento symbol používali na zápis ceny za kus. Napríklad, ryba 5@1, čiže 5 rýb, každá ryba za 1€, spolu teda 5€. Zavináč @ bol úspešný a na komerčných písacích strojoch sa používal už okolo roku 1880. Význam sa nezmenil a vyjadroval cenu výrobku za kus.

Novodobá história znaku

V roku 1971 riešil počítačový vedec Ray Tomlinson zložitý problém ako spojiť ľudí, ktorí programujú počítače medzi sebou. V tom čase bol každý programátor pripojený k určitému počítaču prostredníctvom telefónneho spojenia a diaľkopisu – v podstate klávesnice so zabudovanou tlačiarňou. 

Tieto počítače však neboli navzájom prepojené, čo sa vláda USA snažila odstrániť, keď si najala spoločnosť BBN Technologies, pre ktorú Tomlinson pracoval, aby pomohla vyvinúť sieť s názvom Arpanet. Táto sieť je niečo ako predchodca internetu.

Týždenný podcast UPdate

Tomlinsonovou úlohou bolo vymyslieť, ako posielať správy naprieč sieťou medzi počítačmi. Používal pri tom adresy, ktoré sa skladali z dvoch častí. Prvá bolo meno používateľa a druhá časť bolo identifikačné číslo počítača. Aby tieto dve časti rozdelil, rozhodol sa použiť znak zavináč. 

“Hľadal som hlavne symbol, ktorý sa príliš nepoužíval,” povedal pre Smithsonian. “A nebolo veľa možností – výkričník alebo čiarka. Mohol som použiť znamienko rovnosti, ale to by nedávalo veľký zmysel.” Tomlinson sa rozhodol pre znak @. Pomocou svojho systému si poslal e-mail, ktorý putoval z jedného diaľkopisu cez Arpanet späť na iný diaľkopis.

Vďaka tejto správe sa znak @, ktorý takmer upadol do zabudnutia, stal základom výmeny informácií a symbolom spájania ľudí.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy. marketérov a všetkých fanúšikov ecommerce. Prinášame novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta ecommerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 min. čítanie

Čo je spam?

Čo sa vám vybaví pri slove spam? Zázračné tabletky z internetových lekární, výhra v záhadnej lotérií, žiadosti o peniaze od “princov” z iných krajín, alebo snáď jedlo Spam? Každý piatok prinášame krátku exegézu často používaných pojmov. Dnes si vysvetlíme definíciu výrazu spam. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
4 min. čítanie

Čo je hoax?

V súčasnom kontexte sociálnych sietí ľudia za hoax považujú informácie, s ktorými sa buď nestotožňujú, alebo ktoré odporujú ich videniu sveta. Svet nie je čiernobiely, ty máš svoj názor, ja mám svoj názor, pravda je relatívna a podobné frázy nás chcú presvedčiť, že nemôžeme spoľahlivo určiť pravosť a pravdivosť informácií. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
3 min. čítanie

Ako zistiť alebo skryť vašu IP adresu

IP adresa je jedinečné číslo, ktoré identifikuje zariadenie pripojené na internet. IP, čo je skratka pre “internetový protokol”, je súbor pravidiel, ktoré určujú spôsob zdieľania informácií na internete. Adresa IP určuje, ako a kam majú tieto informácie smerovať. Ak je adresa IP ako fyzická poštová adresa, IP je časť, ktorá hovorí, ako sa tam dostať. […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok