5 min. čítanie

Ako efektívne získavať nové obchody alebo v ťažkých časoch sa treba spájať

Z každej strany počúvame, že ťažké časy prichádzajú a budú mať výrazný dosah na všetky oblasti života vrátane biznisu. Krízy tu boli aj budú. Nevyhnutnou vlastnosťou firiem je ich snaha prežiť a prispôsobiť sa. Ako však nájsť strategických partnerov aj v ťažkých časoch, keď sú všetci opatrní, uzavretí a škrtia rozpočty? Ako nás už história veľakrát presvedčila – pod tlakom vzniká diamant alebo v ťažkých časoch vznikajú inovácie a nové partnerstvá.

Ako efektívne získavať nové obchody alebo v ťažkých časoch sa treba spájať

V nasledujúcom texte sa dozviete, aký fenomén pomohol podnikateľom prežiť posledné dve krízy (1973 a 2007) a čo z toho nám môže pomôcť dnes s využitím moderných nástrojov v marketingu.

V ťažkých časoch sa treba spájať 

Podľa najväčšej networkingovej siete na svete, BNI (ktorá, mimochodom, vznikla počas tzv. “Krízy osemdesiatych rokov”), je historicky najväčší počet nových členov a stretnutí spájaný s obdobiami recesie, spomalenia rastu alebo krízami. Je to prirodzené správanie podnikateľov.

V dobrých časoch môže byť príležitostí dostatok, no v ťažkých časoch potreba hľadania strategických a stabilných partnerstiev dramaticky narastá.

Čo je to networking?

Mnoho ľudí už o tomto koncepte počulo, ale naozaj viete, čo to networking je?

Networking vychádza zo základného ľudského princípu, a to z komunikácie.

Networking je jednoducho rozhovor, zdieľanie skúseností, vytváranie si vzťahov na základe komunikácie.

V našich končinách môže ísť, jednoducho povedané, o budovanie vzťahov či “kávičkovanie” s cieľom hľadať strategické, overené, kvalitné partnerstvá v radoch dodávateľov, ako aj odberateľov (dodávateľ, klient).

Výhoda je, že networking funguje dobre práve preto, lebo má v sebe princíp odporúčania, teda aj určitej záruky/garancie.

Prečo networking funguje?

Networkingové skupiny a systémy sa tešia v ťažkých časoch obľube a to najmä z týchto dovodov:

  • členovia si pomáhajú a sprostredkovávajú predaje pre ostatných členov,
  • členovia skupín sú súčasťou komunity a vzájomne sa inšpirujú,
  • organizujú školenia a vzdelávanie pre ešte efektívnejší rast členov.

Všetky tieto činnosti zaberajú čas, no keď sa robia koordinovane a systémovo, efektivita a potenciál geometricky narastá.

Prečo nestačí marketing a treba aj networking?

Jednoducho – efektivita. 60 minút investovaných do networkingu v skupine 10 ľudí vám môže ušetriť 10 individuálnych hodín, a tým pádom sa môže stať najlacnejším kanálom pre získavanie kontaktov.

Pre porovnanie, náklady na získanie jedného kontaktu cez online marketingové kanály (kampane zamerané na generovanie kontaktov Lead Ads a pod.) dosahujú v závislosti od odvetvia priemerne od 20 do 200 eur/kontakt.

Náklady na získanie kontaktu cez Networking tak môžu byť len vaším časom a je na vás, ako efektívne ho využijete . 

Stavať však kartu len na offline stretnutia prináša isté riziko, že neviete, kto na stretnutie príde a ako veľmi daný kontakt spĺňa profil vášej cieľovej skupiny.

Čo ak by existoval nástroj, kde dopredu budete vedieť, s kým sa idete spojiť a navyše všetko dokážete robiť ešte efektívnejšie, prípadne automaticky? Dobrá správa je, že takýto nástroj existuje a volá sa LinkedIn.

LinkedIn ako záchranca biznisu

LinkedIn je funkčná a vysoko výkonná networkingová sociálna sieť profesionálov. Pravdepodobne je v súčasnosti ten najjednoduchší a najrelevantnejší online nástroj na networking.

Výhodou oproti offline stretnutiam je, že na prepojenie s ľuďmi z odboru, partnermi či s potencionálnymi zákazníkmi stačí, aby ste sa mu venovali pár minút denne. Spravte z LinkedInu vašu rutinu a nezastavia vás ani ťažké časy, ktoré môžu prísť.

V čom je biznis sila LinkedInu?

Predstavte si, že máte skvelý produkt, ktorý je určený pre veľmi špecifickú skupinu ľudí. Potrebujete nájsť ľudí, ktorí majú kompetenciu rozhodovať, predstaviť sa im, ukázať im, kto ste – skrátka, vytvoriť si vzťahy a povedomie o vás, ako osobe (nie produkte), pretože biznis je vždy o vzťahoch. Podľa posledných štatistík je na LinkedIn až 70 % ľudí, ktorí majú nejakú kompetenciu a o niečom rozhodujú (peniaze alebo ľudia).

Ako začať efektívne online networkovať? 

Základom je, ako pri všetkom, rutina – automatizácia. Vytvoriť návyk je najprirodzenejšia forma automatizácie ľudského mozgu.  To platí aj pri správnom networkingu na LinkedIne. Ako môže vyzerať takáto rutina? Zamerajte sa na tieto 4 okruhy:

  1. Budovanie svojho osobného brandu (Aké sú moje hodnoty, myšlienky, názory).

  2. Spájajte sa so správnymi ľuďmi (S kým sa potrebujem spojiť?).

  3. Komunikujte so svojou sieťou (Zapájanie, lajkujte).

  4. Budujte vzťahy (Hľadajte tých, čo rozhodujú).

Už investícia 10 min. času do týchto štyroch okruhov denne môže mať za následok prvý vážny obchod po pár dňoch aktivity.

Tipy na dobrý networking na LinkedIne

#1: Vyplňte dôsledne svoj profil

#2: Optimalizujte svoj profil

#3: Získajte odporúčania

#4: Získajte kontakty od ľudí, ktorých poznáte

#5: Spojte sa s cudzincami vo svojom odbore

#6: Pripojte sa k LinkedIn skupinám

#7: Pravidelne píšte obsah

#8: Vyskúšajte Sales Navigator

Viac o týchto tipoch prinesieme v samostatnom blogu.

Ako sa nenetworkovat  na LinkedIne 

Doteraz sme rozprávali o tom, ako sa správne spojiť s ľuďmi na LinkedIne. Čo sú však najväčšie chyby, ktoré ľudia pri online networkingu robia?

#1: Neposielajte generické správy. Jednou z najlepších vecí na LinkedIne je, že vám dáva príležitosť spojiť sa jeden na jedného s takmer akýmkoľvek profesionálom kdekoľvek na svete. Ak však posielate rovnaké automatické, generické správy do každého pripojenia, stratíte možnosť poskytnúť ľuďom akýkoľvek zmysluplný dôvod na pripojenie.

#2: Neočakávajte, že sa spojíte s každým. Stanovenie tvrdých očakávaní pri networkingu na LinkedIne môže viesť k frustrácii a odradeniu. Pravdou je, že nie každý prijme vašu žiadosť o prepojenie, rýchlo odpovie alebo vráti vaše označenia “páči sa mi“ a komentáre.

#3: Nespamujte ľudí. Existuje mnoho spôsobov, ako môžete používať správy LinkedIn bez toho, aby ste sa zdiskreditovali ako spammer.

Záver

LinkedIn je dnes už komplexný nástroj pre úspešný networking, ku ktorému je potrebné pristupovať startegicky a s plnou vážnosťou.

Jeho význam bude ešte rásť s príchodom turbulentných čias.

 

Zdieľať článok
Juraj Zaťko

Juraj je marketingový špecialista a pomáha firmám uspieť v online svete. Aktuálne sa na plný plyn venuje svojej spoločnosti Birdline, ktorá sa zameriava na komplexné marketingové riešenia pre malé a stredné podniky.

Tento článok ti prináša

Birdline

Birdline je digitálna marketingová agentúra so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá sa zameriava na poskytovanie komplexných online služieb pre podniky. Ponúka širokú škálu služieb vrátane tvorby webových stránok, PPC, sociálnych médií, identifikácie značky a SEO. Birdline je známy svojím prístupom zameraným na vzdelávanie a rast spolu so svojimi klientmi a ich potrebami.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo sú trhoviská v USA populárne?
3 min. čítanie

Prečo sú trhoviská v USA populárne?

Nová štúdia spoločností Digital Commerce 360 a Bizrate Insights ukazuje niekoľko zaujímavých vzorcov toho, ako ľudia v USA nakupujú online. Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1 017 ľudí, ukazuje na motivácie, preferencie a obavy spotrebiteľov týkajúce sa nakupovania na online trhovisku.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+