
Umelá inteligencia (AI) už nie je len vzdialeným pojmom, ale technológiou, ktorá citeľne pretvára náš svet. Ako sa v tomto novom prostredí zorientovať? Čo potrebujeme vedieť, aby sme nezostali pozadu a dokázali využiť potenciál AI vo svoj prospech, či už v podnikaní alebo kariére?
Na tieto otázky hľadá odpovede nová kniha Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť, ktorú pripravila trojica skúsených technologických novinárov zo Živé.sk – Filip Hanker, Ján Trangel a Maroš Žofčin.
Kniha prišla v polovici apríla do kníhkupectiev a objednať sa dá aj na webe vydavateľa. Prináša exkluzívne pohľady šestnástich slovenských odborníkov na rôzne aspekty AI.
AI a online obchod
Medzi respondentmi je aj Dalibor Cicman, CEO GymBeam. V knihe ponúka svoj pohľad na to, ako umelá inteligencia ovplyvňuje svet ecommerce. Hovorí o tom, ako firmy môžu pomocou AI zlepšovať služby zákazníkom, napríklad cez lepšiu personalizáciu.
Ako konkrétny príklad uvádza využitie AI na analýzu tisícov telefonátov zo zákazníckeho centra denne vo viacerých jazykoch, čo firme umožňuje takmer okamžite pochopiť, aké témy zákazníci riešia, a lepšie prioritizovať úlohy. Dotýka sa aj tém automatizácie marketingu, logistiky a toho, ako AI mení potrebnú štruktúru zamestnancov vo firmách.

O umelej inteligencii v biznise v knihe hovorí CEO GymBeam Dalibor Cicman.
Zdroj: Živé.sk
AI mení prácu
Ako umelá inteligencia ovplyvní naše pracovné miesta a kariéru? Tejto téme sa v knihe venuje Ivana Molnárová, odborníčka na pracovný trh a koučka, ktorá 12 rokov viedla portál Profesia.sk.
Zdôrazňuje potrebu adaptácie a získavania nových zručností, najmä takzvaných mäkkých zručností ako komunikácia, spolupráca či komplexné myslenie. Poukazuje na to, ktoré typy úloh budú pravdepodobne automatizované a kde, naopak, vzrastie význam ľudského prístupu.

O vplyve AI na pracovný trh sa autori rozprávali s bývalou šéfkou portálu Profesia.sk.
Zdroj: Živé.sk
Zaoberá sa aj tým, ako bude vyzerať spolupráca človeka a AI na pracovisku. Nevyhýba sa otázke, čo robiť so zamestnancami, ktorí sa bránia zmenám – vysvetľuje, prečo je dôležité dať im šancu, ale aj to, že pokiaľ ich postoj negatívne ovplyvňuje tím, môže byť nevyhnutné sa s nimi rozlúčiť.
Hry, roboty a výskum
Oblasť podnikania a práce je v knihe ďalej rozvinutá aj v ďalších rozhovoroch v knihe Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť:
- Marek Rosa (tvorca videohier) diskutuje o potenciáli AI v kreatívnych odvetviach, najmä pri vývoji hier, kde by AI mohla generovať herné svety či postavy v reálnom čase.
- Radoslav Balajka (robotik) sa venuje prepojeniu AI s fyzickým svetom cez robotiku, jej využitiu v priemysle či logistike, no zmieňuje sa aj o príchode humanoidných robotov do domácností.
- Mária Bieliková (šéfka výskumného AI inštitútu) poskytuje širší kontext základného výskumu AI, budúcich trendov a možností pre Slovensko.
Pohľad naprieč spoločnosťou
Kniha „Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť“ však zachádza ďaleko za hranice biznisu a práce. Na viac ako 270 stranách skúma vplyv AI aj na medicínu, vzdelávanie, kybernetickú bezpečnosť, etiku, právo, médiá, výskum vesmíru či dopad na deti a mládež.
Okrem už spomenutých expertov v knihe nájdete rozhovory aj s ďalšími osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a praxe:
- Michal Valko (odborník na AI s praxou zo svetových projektov),
- Vanda Benešová (profesorka a odborníčka na počítačové videnie),
- Štefan Korec (lekár, onkológ),
- Žofia Chrobáková (astronómka),
- Jozef Rodina (konštruktér dronov),
- Daniela Vacek (výskumníčka v oblasti etiky AI),
- Miroslav Chlipala (právnik),
- Michal Gregor (špecialista na deepfake),
- Zuzana Juráneková (špeciálna pedagogička z online poradne pre mladých),
- Lukáš Hlavička (kyberbezpečnostný expert),
- František Novák (manažér v médiách).
Nenechajte si ujsť príležitosť lepšie pochopiť zmeny, ktoré AI prináša, a pripraviť sa na budúcnosť. Knihu „Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť“ nájdete v kníhkupectvách a na e-shope Aktuality.sk.