16. marca 2020
16. marca 2020

4 čerstvé grafy o vývoji konverzií v eshopoch počas pandémie COVID-19

2 min čítanie

Ako sa dotkne aktuálna situácia ecommerce trhu? V affiliate sieti Dognet máme stovky kampaní naprieč segmentami, tak som dal dokopy agregované čísla za tento rok do 14.3.2020. Ako si vedie segment zdravia a ako ostatné?

O číslach a metodike

Do štatistiky som bral všetky kampane a trhy siete. Približne 60 % sú slovenské e-shopy, 30 % české a ostatné sú väčšinou z Maďarska. Trhy sú blízko seba a dal som prednosť objemu dát pred špecifikáciou na trh.

Bral som do úvahy počty konverzií, ktoré sme zaznamenali cez affiliate kampane, teda nejde o celkové čísla z e-shopov. Odchýlka od reality je plus/mínus 10 %.

Priemer v rámci výpočtu percentuálnemu poklesu alebo nárastu som počítal ako priemer z prvých 30 dní roku 2020, ktoré boli ešte “predkrízové”.

Aby bolo jasné, najsilnejší deň v týždni je pondelok, občas nedeľa. Postupne to klesá až k najslabšej sobote. V nedeľu to už stúpa a v pondelok to ide do maxima. Samozrejme, ide o klasické týždne bez štátnych sviatkov a prázdnin.

Sledoval som 4 segmenty

  • Zdravie
  • Nábytok a bývanie
  • Móda
  • Elektro

Výsledky

Ako môžeme vidieť, rast ťahá práve segment zdravia. Zaujímavé je, že rástol aj segment nábytku a bývania. Elektro a móda klesala.

Keď si ale zoberieme zastúpenie segmentov v percentách, tak vidíme, že posledné dni segment zdravia deklasuje všetky segmenty a podiel bývania a nábytku sa zmenšuje.

 

Keď si prezrieme percentuálne zmeny naprieč segmentami, tak jasne vidíme prepady v posledných dňoch a raketový rast segmentu zdravia. A naopak percentuálny prepad ostatných segmentov.

Keď si pozrieme graf len od 7. marca 2020, tak jasne vidíme, čo a ako sa deje.

Toľko odo mňa, narýchlo, aby boli dáta čo najaktuálnejšie. O 10 až 12 dní sa pokúsim priniesť update o tom, ako sa situácia vyvíja.

Získaj novinky ako prvý

Prihlásením sa do noviniek súhlasíš s ich odberom a týmto úprimným dokumentom, ktorý sme k ochrane osobných údajov pripravili.

Tento článok prináša

Sme lokálna affiliate sieť, ktorá na 100% rozumie trhu. Zastrešujeme viac ako 300 kampaní a máme cez 3100 publisherov. Od roku 2013 sme inzerentom priniesli 483 004 konverzií a publisherom sme doteraz vyplatili provízie v celkovej výške 1 756 335 €.


Posledné
Obľúbené